про негрів, роботів та богів

| життя, кіно, бог

колись, колись я напишу про це книжку. художній роман. пригодницьку драму. але то буде колись... а зараз --- простими словами.

рано чи пізно людство, мабуть, створить більш-менш розвинених "гуманоїдних" роботів: з ручками-ніжками, і головне, з обличчями... так, я знаю, що це не оптимальна форма для робота, і головне --- навіщо, коли довкола повно китайців?

проте ми ніде від цього не втечемо й не сховаємось: скільки існує більш-менш цивілізоване людство, ми намагаємося стати богом. а бог --- це той, хто створює і, відповідно, має право принизити чи зруйнувати.


при цьому людство не є богом, воно стає ним. такий собі бутафорський кіношний бог, дублер. ми, на відміну від бога, боїмося. всього. в тому числі боятимемося і своїх створінь. пригадаємо книгу та фільм "я, робот": хто читав та дивився, знають, що кіно не має майже ніякого відношення до книги =) але єсть все-таки одна спільна риса: ота фобія власних результатів!

втім, мова не зовсім про те. пригадаймо рабство: хіба не схоже на репетицію? людство (правда, не все, а частина його) ще не вміло творити --- але вже тренувалося бути богом.

тепер уявімо, що завтра врешті-решт з'являється технологічна можливість створювати роботів. які вони будуть? пам'ятаючи про нашу фобію власних створінь, не важко відповісти --- це будуть раби.

гхм... в когось єсть якісь іллюзії щодо етики та високих духовних цінностей рабовласника?

годі фантазувати, бо висновок один: ми таки прийдемо одного дня до реалізації ідеї, закладеної в обидва твори "я, робот" --- новий виток рабства на планеті. і чи важливо те, що раб не матиме власної волі, якщо ми вирішимо його не наділяти нею? чи важливо, взагалі, яким буде той робот? --- бо для нас важливіше , як це змінить нас!

ще раз: бог --- це той, хто створює і має право зруйнувати.

p.s. сам колись сміявся над жартом творців фільму "я, робот" --- головний персонаж чорношкірий, бугога, це ж явно замовлення, типове для сучасної америки. але... чи це не натяк нам, чи не заклик пригадати ще раз жахливі сторінки історії, переглядаючи фільм про майбутнє?!