йога: стара і дуже стара

| йога

історію йоги деякі історики прослідковують аж до 3-го тисячоліття до нашої ери. зовсім нескладно логікою визнати ці 5 тисяч років, проте якщо спробувати осягнути цей період, спираючись на єдине доступне людині мірило -- тривалість одного покоління... гхм.

а втім, тут єсть одна маленька хитрість: коли киянин каже, що займається йогою, а надто коли це каже початківець -- мова, наймовірніше, йде про хатха-йогу, котра є лише окремою дисципліною йогічної системи. так от, найстарішим збереженим фундаментальним текстом з хатха-йоги є хатха йога прадіпіка, яка датується... аж 15 століттям вже нашої ери!

звісно, розуміємо, що хатха-йога не почалася з цього тексту: його автор, свамі сватмарама, в перших рядках (шлоках), прямо посилається на своїх попередників та вчителів, окрім того відомо про ще кілька подібних текстів. проте чітких згадок про хатха-йогу саме в такому вигляді (включаючи систему асан) у старіших текстах немає, тому навряд чи історія дисципліни сягає набагато далі.

а отже, тій йозі, якою займаємося ми сьогодні -- аж ніяк не тисячі років, а "лишень" шість чи сім сотень. теж багато, проте...

у зв'язку з усим цим є ще одне цікаве питаннячко: так що ж таке йога? мабуть, це тема для окремого допису, продовжую дослідження.

почитати: