asus eee pc: горе від розуму?

| комп'ютери, linux, ринок, нетбук

asus анонсував чергове "посилення" серії нетбуків моделями eee pc 904/1000... гхм, кому як, а мені читати новини про мініатюрні ноути asus eee pc -- і писати про неї -- стало нецікаво, проте для повноти допишу ще один разочок.

хронологія моїх дописів про asus eee pc:
просто читаючи назви дописів, можна помітити розчарування щодо eee pc. почавши з анонсу малопотужного, але надмініатюрного масового ноутбука з ос linux за ціною $199, asus прийшов до лінійки нетбуків з ос windows, котрі коштують від $600 і вище.


з точки зору маркетолога, у asus eee pc як представника нового класу пристроїв -- netbook -- безліч переваг, які мають привабити увагу й гроші покупця. тому рішення покращувати функціональність і, відповідно, підвищувати ціну (читай -- заробіток виробника й каналу) -- це дуже логічний хід, а початковий анонс створив стійку асоціацію: нетбук і asus eee pc.

але куди дивиться масовий покупець, чи потрібна йому сьогодні багатша функціональність? на ринку вже кілька років (десятиліття?) поспіль спостерігається ось така тенденція: разом з тим, як комп'ютер стає масовішим, люди все рідше купують новий пк просто заради більшої потужності чи функціональності: багатьом достатньо потужності комп'ютерів п'ятилітньої давності. яскравий приклад: велика кількість користувачів зрадістю відмовляються від більшої потужності на користь мобільності, купуючи ноутук замість настільного пк, який за ті ж гроші був би набагато більш потужним і надійним. нова характеристика -- мобільність -- переважає. в результаті доля ноутбуків у продажах пк невпинно зростає (в сша давно більше 50%, навіть в україні сягла 30%). але це стало можливим лише тоді, коли ноутбуки наблизилися в ціни до границі $600-700, коли можна порівнювати ціни пк і ноутбук.

отже, як на мене, тут asus припустився помилочки: не варто було відмовлятися від планів дати ринку ультрадешевий, ультрапортативний ноутбук за $199, не варто було переносити акцент на більш потужні моделі eee pc, додавати лишніх $30-50 за ліцензію windows тощо... звісно, все це буде потрібно -- післязавтра, коли ринок насититься дешевими нетбуками. але сьогодні покупця цікавить ціна, адже саме вона спонукає його відмовитися від апгрейда його пк/нотубука на щось більш потужне -- на користь можливості покрутити в руках малесенький ноутбук.

можливо, я й помиляюся, та думається, що той хід, до якого вдався asus щодо своїх нетбуків -- просто послабить його позиції у ним же й започаткованому новому сегменті.

як би там не було, нетбук я собі придбаю колись. можливо навіть asus eee pc, можливо навіть б/у -- але не за $600 =) такий девайс, як eee pc 700, має коштувати $200, максимум $300, і більше я за нього не віддам. наразі почекаємо.

p.s. ще один цікавий момент, що ілюструє, як хороший маркетолог може маніпулювати свідомістю покупця =) пильнуйте: теоретично модель eee pc з windows має бути на 30-50$ дорожча за таку саму модель з linux. для цінника $199 це дуже велика різниця! більшість покупців однозначно вибрали б linux -- навіть попри те, що частина з них пізніше встановила б windows. звісно, така ситуація не може влаштовувати microsoft. якщо на ціннику $600, різниця в $30 вже не є суттєвою. але навіщо ризикувати? можна піти ще далі -- особливо, якщо до цього підштовхує необхідність підтримувати дружні стосунки з дуже впливовим гігантом індустрії програмного забезпечення. отже, створюємо дві моделі, які значно відрізняються об'ємом жорсткого диска (різниця у собівартості, скажімо, $50). молодшу модель пропонуємо лише з передвстановленим windows (плюс $30 до собівартості), а старшу -- лише з linux (плюс $5 для того, щоби врахувати ліцензію xandros, підтримку тощо). результат: на полиці магазинів версія з windows на $25 дорожча за версію з linux! рядовий покупець і дивитися не стане на об'єм жорсткого диска -- для нього це дві ідентичні моделі =)

ну хіба не розумно?! молодці! я щиро аплодую професіоналізму маркетологів asus та microsoft, але водночас... стає соромно за те, що я також заробляю гроші маркетингом. наче до коров'ячого "млинця" вступив =(