ноутбук за $130 гуртом

| оновлене, комп'ютери, linux, ринок, нетбук, товари

перехід від настільних комп'ютерів до ноутбуків, зміщення акценту з потужності до мобільності -- світова тенденція, що поволі захоплює й наш, український ринок. цілком логічний розвиток цього процесу -- тяжіння масового ринку до недорогих моделей і, як наслідок, жорстока конкуренція виробників саме в бюджетному сегменті -- спершу під закликом "до $1000", тоді "до $800", "до $600"... і ось тепер, схоже, саме збувається мрія побачити ноутбуки з цінником до $400.

отже, ідея ультрадешевого ноута -- не розумний винахід якоїсь однієї компанії, а цілком природня тенденція. якщо не згадувати про проекти на кшалт "one laptop per child" (який видав дуже класний, хоча й нішевий, результат, імхо) -- asus став першою компанією, яка сміливо кинула виклик ринкові й практично започаткувала новий сегмент зі своїм анонсом asus eee pc за $199. їм можна й треба вибачити те, що перша серія eee pc реально прийшла на ринок з ціною аж $350 (в україні -- всі $400, і на півроку пізніше, ніж слід було б), а наступні моделі підняли планку аж до $600. чому вибачимо? бо анонс ноута за $199 став поштовхом для інших виробників, а успішний старт продажів eee pc 700 навіть за $350 і з linux'ом показав, що, по-перше, сегмент ринку має колосальну ємність, а по-друге, за рахунок відмови від windows можна серйозно зекономити!

згодом asus практично відмовився від можливості домінувати в створеному ним же сегменті на користь більших прибутків -- на мою думку, це було вкрай недалекоглядно, але сумувати не будемо: знайшлися виробники, котрі по іншому оцінили перспективу цього сегменту:
acer aspire one ($399, в україні від $474 вже в серпні)
msi wind u90 ($399 орієнтовно)
lenovo s9 ($399 орієнтовно)
все це -- чудові новини як на мою гаджетоманську натуру.

але з ким не доводиться говорити на тему нетбуків, я вперто повторюю: люди, ви ще не бачили головного, найцікавішого. все це -- потуги a-брендів, головна заслуга яких -- вміння красиво і вчасно анонсувати свої продукти. проте зачекайте, поки по-справжньому вступлять в гру безіменні китайські виробники, що половину свого товару постачають за oem-контрактами, а другу половину -- під власним брендом. ті, хто працює на ринку it, чудово розуміють, що сьогодні задача виробництва ноутбука не є чимось складним -- це доступно величезній кількості китайських фабрик. в них немає вміння й бажання створювати нові ринки збуту -- але тепер за них це зробили оті a-бренди, попит створено, покупця підготовлено, і ринок готовий споживати ноутбуки по $199 за штуку з linux'ом замість windows. здогадуєтеся, що далі?

ну, а на підтверждення цього -- ось, із останніх новин: "безіменна" китайська компанія пропонує гуртом, партіями по 100 шт., ультрадешеві ноутбуки impulse npx-9000 за ціною $130. якщо я підкажу, що логістика з китаю і заробіток вканалі на один такий ноутбук становитиме десь врайоні від $50-60 -- неважно буде скласти докупи ціну на ринку?

звісно, технічні характеристики цього npx-9000 не вражають. але суть не в характеристиках, а у тенденціях -- читай початок статті. від них не втечеш і не сховаєшся. можна скільки завгодно вбухати грошей у якісну рекламу ультрапортативного ноутбука ціною $600, і він відносно непогано продаватиметься... але практика роботи роздрібних мереж типу "metro c&c" показує: якщо поруч на полиці стоятиме ноутбук за $199, то незалежно від начинки -- таких ноутбуків продаватиметься в рази більше. на порядок більше. як кока-кола на пляжі.

отже, щоби не втратити цей сегмент, і a-брендам доведеться шукати шляхів випускати моделі з ціною до $300. ну, а тоід вже наша справа -- вибирати, що більше до вподоби.