чотири причини вибрати aspire one з linux'ом

| оновлене, комп'ютери, linux, нетбук

в україні зараз вже доступні кілька моделей нетбуків, і попри консервативний песимізм професіоналів, ці "малявки" виявилися досить популярними на ринку. більшість виробників пропонують в якості операційної системи на вибір стару добру windows xp home або якусь версію linux. як показує статистика (наприклад, від msi), версії з windows краще приймаються ринком. це цілком закономірно, і флеймувать з цього приводу безглуздо.

і все ж таки особисто я вважаю наразі найкращою пропозицією в україні нетбук aspire one -- і саме молодшу версію, з linpus linux. про це й напишу: отже, 3 причини...

старт за 15 секунд

звикли до того, що дві хвилини на запуск операційної системи -- це нормально, ба навіть дуже добре? спробуйте aspire one з інтерфейсом на базі linux: старт за 15 секунд -- від натискання кнопки вмикання до повністю завантаженого інтерфейсу. якщо нетбук не вимикати, а відправити в режим сну -- він стартує за 10-12 секунд.

я помітив, що це змінює мої звички в роботі з комп'ютером: "дорослий" ноутбук увесь час включений, навіть якщо треба відлучитися всього на півгодинки; через це він постійно підключений до розетки. з нетбуком інакше: відкладаючи навіть на 5 хвилин, закриваю кришку -- він засинає, і я знаю, що за необхідності він прокинеться за лічені секунди; до електромережі підключаюся лише коли вже треба зарядити батарею. приблизно в такому ж режимі люди користуються кишеньковими пк.

версія з windows xp home завантажується також досить швидко в порівнянні з "дорослими" ноутбуками -- 25-35 секунд, але це вдвічі довше, ніж linux.

апгрейд

aspire one можна вдосконалити: найпростіше додати оперативної пам'яті до 1,5 гігабайт, і замінити жорсткий диск. компоненти стандартні й доступні в комп'ютерних магазинах у надлишку.

aspire one з windows xp містить 512 мб пам'яті на материнській платі (не заміняється), і ще одна планка 512 мб стоїть у єдиному слоті для розширення пам'яті. тобто за бажання збільшити об'єм, треба купити планку на 1 гб -- і продати ті 512 мб, що були там початково. жорсткий диск в цій моделі має стандартний "ноутбучний" форм-фактор -- 2,5 дюйми.

молодша модель aspire one цікавіша в плані апгрейду. по-перше, слот розширення пам'яті вільний -- купуючи 1 гб додатково, не треба думати, куди діти лишні 512 мб =) по-друге, посадочне місце для твердотільного накопичувача має форм-фактор 1,8 дюймів, і сюди можна за бажання поставити або більш-ємний ssd-накопичувач (хоч це дорого -- але з часом ціни падатимуть), або ж придбати жорсткий диск 1,8 дюйми (як у ipod'ах) -- він буде легший і економічніший за аналог у форматі 2,5 дюймів.

вентилятор

вентилятор у aspire one не надто шумний -- але від такого комп'ютера чекаєш повної тиші. хороша новина для власників aspire one з linux -- скачавши пару файлів і запустивши один раз скрипт налаштування, можна вмовити нетбук запускати примусове охолодження рідше, ніж передбачено фабричними установками. юрій новоставський (aka jin) знає, як це робиться -- і, можливо, днями допише у свій блог.

а от для версії нетбука з windows такого рішення поки-що на форумі користувачів aspire one немає.

ціна

aspire one з linux (модель a110) в офіційному прайсі acer коштує 451 доларів (середня ціна в hotline.ua 429 доларів). старша версія з windows xp -- офіційно 520 доларів (середня 494 доларів).

різниця -- 60-70 доларів; це хороша бездротова миша, карта пам'яті secure digital для розширення ємності вбудованого ssd-накопичувача або (з невеличкою добавкою) недорогий зовнішній жорсткий диск на usb.

отакі мої аргументи. щодо мене -- сам linpus linux, хоч і не є найкращим дистрибутивом на мою думку (про це іншим разом), все-таки ближчий мені, ніж windows. особливо після того, як я таки встановив з мережевого репозиторія (5 хвилин) battle for wesnoth!

p.s. а щодо інтерфейсу для домогосподарок... не подобається? ось так виглядає той самий linux після перемикання стільниці до класичного вигляду (див. скріншот справа) -- подяка юрі новоставському за підказку!

p.p.s. і от саме юра новоставський не згоден з моїми аргументами на користь linux-версії. його думка варта уваги, читайте коментар.