linux: приречений на нішевість — чи ні?

| комп'ютери, linux, ринок

наближається кінець року — той час, коли всі, всюди і по-всякому будуть підводить підсумки. в українському політикумі та економіці це традиційно період жалоби і підготовки до чергових виборів, але ця сфера мене наразі мало цікавить. а дратувати починає таке ж традиційне скигління на всіх великих порталах, присвячених linux'ові, і чи не першим дзвоником став ось цей допис: linux for the masses: are we there yet?

що таке? linux знову — знову і знову, рік за роком! — не може, вийти за границі долі в 1% ринку десктопів, і вже мовчу про те, щоби стати мейнстрімом?


хочете думку людини, котра вже десять років працює в галузі реклами й маркетингу саме в галузі інформаційних технологій? значить так: досить скиглити! (е, вибач, це було не тобі, читачу, адресовано).

тепер серйозно, по суті. пройшли вже ті часи, коли пересічний користувач пк збирав собі пк із компонентів, самостійно встановлював операційну систему, а потім ще й робив апгрейди. сьогодні користувач йде до магазину і купує готовий пк чи ноутбук з передвстановленим windows. або з передвстановленим macos. а через два-три роки йде за новим.

питаннячко. коли вам хочеться молока — ви будуєте ферму, купуєте корів, щоранку виходите їх доїти? коли вам хочеться хліба — ви орете/засіваєте поле, жнете, везете на млин, печете коровай? ні, ви йдете до крамниці і купуєте готове.
все, тут можна було б поставити крапку: розумному все ясно.

проте я ще той зануда: поки не виговорюся, годі зупинити =) отже, не все так погано на ринку, як могло б видатися — з точки зору апологетів linux. буде і на нашій вулиці свято. до цього йде. маємо кілька тенденцій, які в результаті приведудь до того, що наші внуки будуть сварити linux, хвалити linux, ламати linux, ставити linux друзям і знайомим, але користуватися саме ним — і незмінно дивитися в сторону apple і хотіти, хотіти придбати той новий модний ibook.

гхм, захопився... отже, тенденції. наразі коротко — а згодом, якщо не полінуюся, допишу більше.
  • виробники мобільних телефонів поступово переходитимуть на використання спеціальних дистрибутивів linux у своїх продуктах; очевидні мені причини — ширші можливості адаптації системи під себе, мінімум проблем з ліцензуванням системи і додаткових програм, зниження собівартості збільшує прибуток виробника при збереженні ціни апарата на полиці;
  • microsoft і apple вимагають все більш потужних систем для нормальної роботи своїх систем, але покупців усе важче переконати в тому, що вся ця потужність йому потрібна, хороший індикатор — популярність "недоноутбуків", як дехто називає нетбуки; в результаті недорогі пк постачаються на полиці магазинів з linux.
в результаті виробники електроніки все частіше пропонуватимуть linux кінцевому покупцеві, і — з чого я там почав? linux має продаватися, щоби стати популярним? — вуяля.

з часом саме слово linux перестане бути "жахливою страшилкою" для користувача. набереться критична маса людей, знайомих з системою і готових допомогти "чайникам" з їх елементарними задачами. а сама система ставатиме більш зрілою за рахунок підтримки виробників.

скільки на це треба часу? не знаю. побачимо. бо ми ще доживемо — гарантую.

p.s. тож, якщо ти читаєш цей текст в internet exoplorer'і на піратському windows, раджу почати звикати до вогнелиса. і купити собі плюшевого пінгвінчика.