aspire one: прощання з linpus linux

| комп'ютери, linux, нетбук

в україні наразі доступні дві версії нетбука acer aspire one: «дешевша» з linux і ssd, і «дорожча» з windows та жорстким диском:
  • версія a110: оперативна пам'ять 512 мб, накопичувач ssd 8 гб, ос linpus linux
  • версія a150: оперативна пам'ять 1 гб, жорсткий диск 120 гб, ос windows xp home edition
насправді в офіційному прайс-листі вже з'явилися ще кілька конфігурацій (зокрема, з 16-гігабайтним ssd та win xp, а також з жорстким диском 160 гб), і найближчим часом буде анонсовано нову версію з 10-дюймовим екраном — але поки в українських магазинах їх не видно, то й говорити будемо про те, що єсть.

мені, як завзятому пінгвіноводу-аматору, набагато цікавіша саме linux-версія aspire one, на якій стандартно встановлено linpus linux lite (дистрибутив на базі fedora з інтерфейсом xfce), додатково адаптований для нетбука. але звіти про продажі в україні та відгуки деяких знайомих свідчать про те, що навіть хороша різниця в ціні (готуйте додатково $100 за aspire one з win xp) не спонукає українського покупця вибирати комп'ютер з лінуксом: користувачі звикли до windows і досить скептично, а часом і агресивно реагують на альтернативи.

спершу я пробував хвалити linpus linux — найперше за продуманий спрощений інтерфейс, багатий програмний набір «в комплекті» (де ви таке бачили з windows?), за 15-секундне завантаження (фантастика!) і прийнятну швидкість навіть на (порівняно) малопотужних нетбуках. все це так і є, але згодом «повилазили» неприємні моменти: «зафіксованість» системи на старих програмних репозиторіях, відсутність українського інтерфейсу, і купа додаткових «латок», які не дозволяють вільно поновлювати/апгрейдити чи й просто налаштувати систему на свій смак.

ось чого мені хотілося або навіть конче бракувало в aspire one зі стандартним лінуксом (приблизно за спаданням пріоритетності):
  • кілька «ключових» для мене програм: amarok, gimp, gwenview, smplayer, kopete, krusader, konqueror, kontact, kmail, yakuake тощо
  • стільниця kde з її функціональністю та можливостями налаштування «для себе»
  • український переклад для інтерфейсу kde та основних програм
  • доступ до актуальних репозиторіїв з додатковими програмами

щось із цього можна було отримати, поступово «прикручуючи» різні «гайки» в системі, але... одверто, linpus просто цього не вартий. коротше кажучи, з часом я переконався, що linpus linux — не та система, яку треба було встановлювати на «молодший» aspire one, її треба поміняти.

зрештою вийшли поновлені opensuse 11.1 та ubuntu 8.10 з усіма її похідними збірками (kubuntu/xubuntu, mint), а тоді прийшли свята (багато вільного часу!), тож я взявся спробувати. для спроби я вибрав kubuntu: по-перше, давно хотілося спробувати щось убунту-подібне, але не на домашньому пк (opensuse там справно працює). по-друге, автори обіцяли просте створення liveusb для завантаження aspire one (бо ж нема оптичного дисководу). ну і kde присутній замість gnome.

я вже похвалився, що успішно встановив kubuntu 8.10 на aspire one, і результат перевищив мої сподівання: з «дорослим» лінуксом нетбук перетворився на справді зручний мініатюрний комп'ютер, придатний для більшості звичних задач. навіть тривимірні ефекти стільниці увімкнено: дівчатка в захваті =)

в наступному дописі трохи детальніше про сам процес встановлення, для тих, хто не побоїться придбати «молодший» aspire one. спродіваюся, таких сміливців з часом буде більше.