як встановити kubuntu 8.10 на нетбук aspire one

| комп'ютери, linux, нетбук, культура

про те, чому я вирішив поміняти стандартний linpus linux на щось більш путнє, я вже написав (aspire one: прощання з linpus linux, коментарі також варто переглянути). логічне продовження — розповідь про сам процесс встановлення kubuntu 8.10 на нетбук aspire one.

звіт буде коротким, бо насправді все досить просто: вся послідовність детально описана в інтернетрях (щоправда, переважно англійською), і достатньо лише мінімального досвіду самостійного адміністрування домашнього комп'ютера з будь-якою системою (байдуже, windows чи linux), щоби успішно впоратися. перш ніж почати, варто уважно прочитати якийсь покроковий звіт, наприклад ось цей:

оскільки kubuntu — це практично більш-менш офіційна kde-версія популярного дистрибутива ubuntu, увесь процес буде ідентичним. відрізнятимуться скріншоти (kde не gnome), і замість редактора gedit доведеться користуватися kate або чимось консольним (nano, mc тощо).

перш ніж встановлювати...

...варто зважити переваги і недоліки заміни стандартного linpus linux на альтернативу, зокрема kubuntu 8.10.
переваги
  • повнофункціональна стільниця kde
  • нормальний програмний набір kde
  • можливість додавати/видаляти окремі програми без обмежень і (практично) без ризику зашкодити системі
  • актуальні репозиторії ubuntu ibex 8.10 — тобто системні апдейти і програми
  • просте налаштування розкладки клавіатури, український інтерфейс системи і основних програм
  • на додаток — красива стільниця kde 4.1 і графічні ефекти стільниці (прозорість, желейні вікна, різні варіанти перемикання програм тощо)
недоліки
  • завантаження системи — довше, ніж в linpus linux
  • окремі проблеми зі звуком (на вибір: або не працюватиме мікрофон, або звук не поновлюватиметься після засипання нетбука)
  • лівий кард-рідер працюватиме як звичайний, а не для розширення ємності дискової пам'яті; можливі окремі проблеми з одним з кард-рідерів (хоча я поки що не помітив жодних проблем)
  • за звітами — дещо менший ресурс акумулятора (імхо, якщо різниця і є — вона не дуже помітна)
про час завантаження kubuntu на aspire one (a110): він значно більший. 55 секунд до вікна авторизації, ще приблизно 20 секунд до завантаження робочої стільниці (разом 1 хвилина і 15-20 секунд).

ще один потенційний недолік — втрата права підтримки щодо програмного забезпечення =) мій смайл тут цілком доречний, бо я дуже сумніваюся, що хтось взявся б «лікувати» завалений користувачем linpus. швидше за все просто поновили б з всю систему з диска, і прощавайте користувацькі налаштування й файли? самі вирішуйте, чи варто дорожити такою підтримкою. з іншого боку, шансів самотужки (за допомогою google) вирішити будь-яку з kubuntu набагато більше, ніж з linpus.

ну, вже на цьому етапі я недовго думав, чи міняти linpus на kubuntu =)

підготовка

з веб-сайту kubuntu я завантажив собі образ інсталяційного диску livecd (kubuntu 8.10, архітектура x86, будь-який європейський сервер або торент-роздача, 699 мб, файл .iso).
вікіпедія
livecd — це такий диск, за допомогою котрого можна запустити комп'ютер і одразу спробувати нову систему в роботі, навіть не інсталюючи ще нічого на жорсткий диск.
aspire one не має оптичного дисководу, щоби завантажитися з диску. але нетбук чудово вміє завантажуватися з usb-пристроїв: з флешки, зовнішнього оптичного дисковода або жорсткого диска. я мав під рукою usb-флешку на 2 гб, тож зупинився на такому варіанті (достатньо було б і 1 гб).

далі потрібно було, маючи iso-образ і флешку, створити liveusb (тобто флешку, з якої може завантажитися пк).це був один з моментів, заради яких я вибрав kubuntu: залегендою, в комплекті з системою має йти утиліта саме для цього, usb creator (інші дистрибутиви такого не обіцяють). отже, беру робочий ноут з оптикою, завантажуюся з livecd і... засада: usb creator'а нема.

втім, мене чекав і приємний сюрприз: на acer travelmate 6292 кубунтівський livecd запустився без жодної проблеми, навіть wifi — найбільша проблема linux-дистрибутивів — «завівся» сам! підключаюся до своєї домашньої мережі, роблю apt-get install usb-creator, запускаю, вказую розташування iso-файла...

не буде діла — щось програмі не подобається, відмовляється створювать liveusb. пробував і так, і сяк, і усіляк — свариться і виходить з помилкою. довелося йти на поклон до microsoft: завантажити робочий ноут звичним шляхом, завантажувать unetbootin, і вже за його допомогою без жодних проблем залити iso-образ на флешку. готово!

тепер єдине, що ще бажано мати для безпроблемного встановлення kubuntu на aspire one — то можливість під'єднатися до інтернету через мережевий кабель для поновлення критичних системних пакунків і звантаження додаткових бібліотек. бо wifi в одиничці, нажаль, одразу після інсталяції kubuntu 8.10 не працюватиме.

можна братися до встановлення.

тим часом моя схильність писати величезні дописи мені самому не дуже подобається. тому вольовим рішенням ось тут я розірву оповідання, і продовжу в одному з наступних постів.