останній цвях до гробу linux

| комп'ютери, windows, linux, ринок, нетбук

назва заінтригувала? дивно читати таке в блозі затятого апологета linux та вільного програмного забезпечення? зараз поясню, про що мова.

щодня я переглядаю півтори сотні новин, але не політичних, ні: переважно (добрих три чверті) це новини ринку інформаційних технологій, і зокрема присвячені linux. про це пишуть багато і по-різному, але одна тема червоною ниткою проходить через дописи у «класичних» онлайнових виданнях, а там, де не проходить (через грамотну роботу редакторів) — виливається в персональні блоги оглядачів.

цю тему можна так і узагальнити: «останній цвях до гробу linux».

з того часу, як linux почав серйозно зазіхати на ринок настільних операційних систем, не змовкають молотки в невтомних руках пропонентів безальтернативного десктопу, сповіщаючи невтримне наближення останніх днів пінгвіна.

власне, нічого нового чи особливо кумедного я тут не розповів, просто сьогодні я з великим задоволенням прочитав ще одну таку замітку за авторством ігоря дерієва в блогах «комп'ютерного огляду». цього разу йдеться про те, як linux остаточно втратив позиції в сегменті нетбуків, а з офіційним релізом windows 7 — то й взагалі не буде про що говорити.

усім зацікавленим темою раджу хоча б побігом проглянути: «linux: еще одна несбывшаяся надежда».

ну що вам сказати... стрибати на барикади і рвати з грудей тільняшку, захищаючи хоругви святої справи? це було б по-дитячому, хочеться вірити, що я вже переріс такі реакції (хоча це прикро, якщо відверто). втім, декілька питань до автора допису в мене таки знайшлося, так що я дописав коментар в блог.

а оскільки читаючи та перечитуючи про «несбывшуюся надежду» й готуючи ті питання, я отримав купу задоволення — на пам'ять продублюю коментар сюди.

* * *

(у відповідь на «linux: еще одна несбывшаяся надежда»)
поставив плюсик хоча б за те, що тема linux ще раз звучить у блогах itc =)

> легенды о том, что linux уже вполне готова для массового рынка, ходят не первый год, но воз и ныне там.

протягом 2008 року приблизно третя частина проданих "нетбуків" не мали "на борту" ос від ms. в абсолютних цифрах це більше, ніж усі пк з linux, продані за всю попередню історію персоналок. навряд чи це "світове панування", але мене такий результат вражає: я чекав гіршого.

питання: а про який віз мовив автор? маєте на увазі якісь конкретні показники, чи "так просто"?

> сравнительно небольшие вычислительные ресурсы этих машинок, казалось бы, должны располагать к установке какого-нибудь адаптированного дистрибутива linux. поначалу вроде бы так и было…[...] поначалу продажи нетбуков с linux и windows оценивались чуть ли не как 50/50.

можливо, я даремно вбачаю в цім фрагменті іронію? мені було б цікаво дізнатися, скільки конкретно "поначалу" коштувала виробникові нетбуків ліцензія ms windows xp home, і спробувати побачити кореляцію між зниженням цієї ціни, звуженням різниці в цінах між нетбуками з linux і windows, та співвідношенням таких конфігурацій в продажах.

я цілком допускаю, що "поначалу", коли різниця була високою, а продавці/дистриб'ютори не бачили реальної картини попиту, перші замовлення витримувалися з близьким до 50/50 співвідношенням, а пізніше картина змінилася.

питання: пан автор має якісь більш-менш конкретні цифри за якийсь період?

> еще осенью проходила информация о том, что нетбуки на linux возвращают (как не устроивший потребителя товар) в несколько раз чаще, чем на windows.

справді, про таке позвітував msi, мова йшла про те, що їхні нетбуки з linux (opensuse) повертають в 4 рази частіше, ніж версію з ms windows xp. в той же час asus звітував про те, що частота повернень їхніх нетбуків з linux (xandros) мало відрізняється від версії з windows xp. приблизно те саме стверджує dell (ubuntu) про mini 9.

по-перше, мені неясно, про які "повернення" йдеться: одна справа, якщо товар повертають незадоволений покупець. інша -- якщо продавець повертає залишок нерозпроданого товару (що більш ніж ймовірно, якщо закупити linux- та windows-версії у співвідношенні 50/50, в той час як попит складатиме 20/80).

по-друге, відомим фактом є те, приміром, що інсталяція opensuse на нетбуках msi wind вже з коробки мала проблеми з підключенням до wifi-мереж: це явний недолік підготовки програмного набору, а не дефолт linux.

питання: автор має якусь більш-менш конкретну статистику щодо темпів повернення нетбуків з linux та windows?

> прибавка к стоимости также вряд ли является веским аргументом.

щодо аргументації. $20 від fob-ціни $450 складає 4,5%, але ті ж $20 від $200 — це вже 10,0%. для покупця справді невелика різниця, але для виробника і для каналу різниця відчутна.

> в прайс-листах мне доводилось встречать одинаковые модели ноутбуков с предустановленной windows и без нее, отличающиеся в цене долларов на 20.

в прайс-листах неважко зустріти ідентичні моделі ноутбуків за цінами, які відрізнятимуться значно більше, ніж на $20. мені здається, що це ні про що не свідчить.

> ...отличающиеся в цене долларов на 20. для нетбуков, по слухам, предложения microsoft были еще более заманчивыми. [...] адаптация дистрибутива linux также повысит конечную стоимость «железа».

восени я чув інші плітки: про $24-25 за oem-ліцензію ms windows xp home для виробників нетбуків. гхм, можливо, це хибна або просто застаріла інформація.

питання: чи не чув автор, скільки коштує ліцензія ubuntu для dell mini 9? бо якщо не чув — то про що мова?

> а поддержка?

на моєму досвіді вся технічна підтримка провадиться сервісними центрами виробника ноутбука, у випадку проблем з пз зводиться до тотальної переінсталяції, і фінансується із заробітку виробника (а не постачальника пз). про розподіл цих затрат між виробником і постачальником пз (принаймні в україні) нічого не знаю. мені дуже цікаво, у кого з представлених в україні брендів підтримка пз (не корпоративних замовників, а рядових покупців) переадресовується на microsoft?

питання: без іронії, щиро: чи доводилося авторові (як кінцевому споживачеві) звертатися в microsoft за технічною підтримкою? розкажіть, поділіться досвідом.

> ...microsoft собирается предлагать специальную версию windows 7 для нетбуков

питання: за ті ж таки $24-25 версію без обмеження на кількість запущених програм?

> ...перспективы linux в сегменте нетбуков и вовсе незавидны

ми забули пригадати про ініціативу moblin від intel та її вплив на тенденції в цьому сегменті. втім, мабуть, ще й рано це робити. буде цікаво повернутися до цієї теми, скажімо, через рік-півтора.


p.s. побачимо, чи отримають ці питання якісь цікаві відповіді.

p.p.s. тема таки отримала продовження, а тоді ще один мій коментар.