кілобіти, кілобайти і невігластво

| комп'ютери

набридло читати технічні статті розумних, начебто освічених авторів — і спостерігати одні й ті ж, одні й ті ж примітивні помилки, які видають, насправді, банальне невігластво і нехтування деталями. от як собі хочете, можете називати мене нудним педантом, але... взявся писати на технічні теми — то поцікався принаймні, як правильно подавати найуживаніші скорочення!

або використовуй лише маленькі літери. втім, мені доведеться трохи відступити від свого стилю, аби пояснити, про що мова.

яка різниця...

питання для перевірки: яка різниця між парами двома скороченнями?

кб/с і кБ/с
Мб/с і МБ/с
Гб і ГБ

правильна відповідь: у вісім разів1), тобто один кілобіт на секунду (кб/с) — це у вісім разів повільніше, ніж один кілобайт на секудну (кБ/с); один мегабіт пам'яті2) — у вісім разів менше, ніж один мегабайт.

і так далі.

строго кажучи, навіть префікси кіло-, мега- варто було б замінити на кібі- та мебі-, але відчуваю, це буде вже надто складно для більшості горе-писак.

...між помилкою і невіглаством?

отже, читаючи всіляку «умню» на технічних порталах і у блогах, звертайте увагу, в чім автор пропонує вимірювати, скажімо, об'єм пам'яті: в гігабайтах чи гігабітах, а то й чи взагалі полінувався перекласти скорочення (GB, чи навіть Gb?) — і робіть відповідні висновки про рівень експертизи. чи радше невігластва?


1) для стандартного 8-бітового байту
2) на практиці майже не вживається, але термінологічно цілком правомірний вислів у окремих випадках