відеопідказка: налаштування мобільного інтернету в linux

| видиво, телефон, інтернет, комп'ютери, linux, підказки, нетбук

в зв'язку з тимчасовим переїздом на дачу, де немає «волі», актуальним стало питання підключення обох сімейних нетбуків до якогось мобільного інтернету. правильний варіант — 3g-модем і відповідний сервіс від одного з операторів, наприклад utel. мабуть, так і зроблю в майбутньому, але...

...не завжди придбання 3g-сервісу доцільне. по-перше, для багатьох користувачів 600-800 грн одноразово за модем/контракт буде чимало. по-друге, інколи інтернет потрібен терміново, і то лише на кілька днів. по-третє, покриття 3g-сервісів є далеко не всюди поза межами великих міст.

тим часом ніхто не скасовував можливість підключення через gprs/edge в мережах мобільних операторів: практично кожний мобільний телефон сьогодні можна використати як модем, покриття присутнє практично по всій україні, а швидкості навіть 15-40 кбіт/с (gprs) вистачить для того, щоби перевірити електронну пошту, переглянути один-два сайти і поспілкуватися в асьці.

отже, спробую налаштувати мобільний інтернет в польових умовах. текстом — дуже коротко і лише основне, а все найцікавіше — дивіться в черговій відеопідказці на youtube (скрінкаст).

маю:
перше. телефонуємо в мтс (111 з мобільного) і дізнаємося, чи підключена послуга мобільний інтернет, якщо ні — підключаємо. обов'язково цікавимося тарифами: 5 грн за 1 мегабайт.

друге. замовляємо налаштування телефону для мобільного інтернету — це можна зробити через сайт mts.com.ua, в того ж таки оператора колцентру, через sms-робота... можна просто налаштувати вручну.

третє. важливо (принаймні для тих мобілок, якими я користувався): після отримання налаштувань перезавантажуємо телефон. повірте, свого часу я мало головою не бився об стіну, поки не додумався це зробити.

четверте. з'єднуємо телефон (включений) і нетбук (включений) usb-кабелем; nokia 6300 запитає про режим роботи з кабелем — вибираємо «режим nokia».

далі все відбуватиметься на екрані нетбука, тому можна для початку переглянути видиво, і читати далі.


п'яте. перевіряємо, чи підключився телефон: команда lsusb в терміналі покаже перелік підключених до usb пристроїв, а також потрібні нам ідентифікатори вендора (0x421) та моделі (0x4f9).

шосте. реєструємо віртуальний послідовний порт для телефона: для цього з правами адміністратора (sudo) друкуємо в терміналі таку команду:
sudo modprobe usbserial vendor=0x0421 product=0x04f9
якщо я не помиляюся, кроки 5 та 6 треба виконати лише один раз... якщо помиляюся — кидайте в мене помідорами, буду вибачатися, виправляти допис і публікувати скрипт для автозавантаження.

сьоме. ми на фінішній прямій. відкриваємо (меню > system) і налаштовуємо програму gprs easy connect: у списках шукаємо виробника та модель телефона, а також нашого оператора — мтс'и у списку є лише білоруський та російський, але присутній umc в двох варіантах (нові й старі параметри підключення). вибираємо umc (internet). точка доступу (apn): internet, логін/пароль доступу: mts/mts. швидкість з'єднання: 460800 (зі списку). порт: /dev/ttyUSB0 (може відрізнятися у вашому випадку, експериментуйте з варіантами у списку). зберігаємо налаштування.

восьме. момент істини. молимося великому транзисторові, в головному вікні gprs easy connect тиснемо connect (з'єднатися), трошки чекаємо. якщо все правильно зробили — ми в інтернеті.

якщо ж щось пішло не так — пишіть в коментарі, будемо пробувати розбиратися. успіхів!

p.s. шпалери на скріншоті та у видиві на youtube (с) богдан гдаль.