відеопідказка: як записати відео з екрану

| видиво, комп'ютери, windows, linux, підказки

десь тут нещодавно m-yarix запитував, як записувати відео з екрану... ну, його проблема була пов'язана, мабуть, зовсім не з браком програм для запису скрінкастів, але сама тема навела мене на думку про чергову відеопідказку.

втім, розкажу зовсім не про вибір програми: це нудно. покажу, як конкретно зробити видиво стільниці за допомогою... відеопрогравача! щоправда, не будь-якого, а одного особливого: vlc.

vlc «заточений» для роботи з потоковим відео та звуком, причому не лише в ролі програвача, тож нафарширований різними, доволі екзотичними функціями: наприклад, не покладається на системні кодеки (у windows'і), бо має закомпільовані свої; вміє конвертувати мультимедійні файли, транслювати потоки в мережу тощо. окрім всього, він може захоплювати відео з веб-камери і... зі стільниці у файл.


ну, все просто, процес однаковий у linux та windows. дивіться видиво, а далі — читайте короткі пояснення.увага, експеримент!

отже, запускаємо програвач vlc. одним з трьох способів відкриваємо вікно вибору потоку для програвання:

  • в меню програвача: media > open capture device...
  • (на відео) в контекстному меню, правий клік на області програвання: open > open capture device...
  • в контекстному меню через іконку в системному лотку: open media.
у цьому вікні на закладці capture device вибираємо пристрій для захоплення потоку (capture mode) — desktop. тут таки налаштовуємо бажану частоту кадрів (desired framerate): для скрінкасту достатньо 10-15 кадрів на секунду; на потужних пк для кращої плавності відео можна встановлювати стандартні 25 кадрів/с.

в самім низу зліва від кнопки play натискаємо кнопочку зі стрілкою і з контекстного меню вибираємо варіант convert: відкриється нове вікно з налаштуваннями експорту/збереження потоку.

вказуємо, в який файл (file) зберегти результат (розширення варто не вказувати, для автоматичної підстановки). замість самотужки гратися з налаштуваннями кодеків — вибираємо один зі стандартних профілів (profile): рекомендуюю ogg / theora.

тепер цікаво: програма сформувала для нас текстовий рядок параметрів, згідно яких буде закодовано скрінкаст. нас цікавить параметр scale=1 — він вказує, з яким масштабом записати видиво! фактор 1 — один до одного, фактор 2 — збільшити вдвічі, фактор 0.5 (тут крапка!) — зменшити до половини! якщо маєте великий дисплей (наприклад 1680x1050 і більше) — варто зменшувати відео.

останнє — тиснемо кнопку save (попередньо можна мінімізувати головне вікно vlc, щоби не заважало): одразу ж почнеться запис.

щоб зупинити запис — відкриваємо контекстне меню через іконку vlc в системному лотку і вибираємо пункт stop (або налаштовуємо якісь гарячі клавіші). після цього можна відкривати записаний файл.

точно так можна записувати відео з веб-камери. але про це вже іншим разом. успіхів у скрінкастінгу!


оновлено. про те, як записати відео стільниці з курсором миші, використовуюся той таки vlc (і на прикладі windows) — дивіться нову підказку.