підключення 3g-модема до нетбука з linux mint

| оновлене, інтернет, комп'ютери, linux

беремося до підключення модема zte mf100 з комплекту «мобільний інтернет» від київстару до нетбука з операційною системою linux mint 7.

чіткої, достовірної інформації про якусь просту процедуру налаштування zte mf100 в linux нема — принаймні я не знайшов, навіть в англомовних тенетах: модем відносно «свіжий». є декілька рецептів різного ступеня складності, за які навіть мені або страшно, або ліньки було братися.

насправді все досить просто, якщо знати «правильну» процедуру. коротко:
  1. переключаємо режим роботи модема
  2. виключаємо запит pin-коду на картці
  3. встановлюємо gnome'івський аплет для network manager
  4. підключаємо модем і налаштовуємо з'єднання
важливо! наприкінці допису читайте оновлення! наразі є інші, простіші й безпечніші способи «завести» модем під linux’ом.

дуже важливо! найпростіший спосіб роботи з модемами zte в linux — python-скрипт mf100, обов’язково спробуйте найпершим ділом його.

тепер детально.

переключаємо режим роботи модема

модеми zte мають цікаву особливість: при першому приєднанні до usb вони підключаються як оптичний дисковод з набором драйверів для windows. це зручно: драйвери автоматично встановлюються, після цього модем розпізнається як модем, і можна працювати.

але в linux така схема викликає проблеми: в пам'яті модема нема драйверів для linux, і доводиться шаманити з бубном. власне, це головна проблема. є кілька варіантів її вирішення — різні скрипти, що автоматично переключають режим роботи модема при підключенні, або не дозволяють системі підключити його як оптичний дисковод — і через якийсь час модем розпізнається правильно. але не завжди ці рецепти нормально працюють, і всі вимагають доволі ризикованого колупання в системних файлах.

є простіший спосіб — він дозволяє назавжди переключити mf100 в режим модема. щоправда, для цього потрібно знайти в тенетах і завантажити програмний набір qpst від qualcomm (з усього набору знадобиться дві програми: менеджер налашувань qpst configuration та файл-менеджер efs explorer), і знайти комп'ютер з windows, на якому можна один раз використати цю програму. недолік цього методу — не працюватиме вбудований в модем карт-рідер microsd. мені він не потрібен =)

отже, на комп'ютері з windows завантажую і встановлюю qpst. підключаю модем zte mf100 (можна без sim-карти) до usb. система знайде і встановить драйвери — можна їй не заважати. після цього відкриваю qpst configuration, у списку підключених пристроїв — невідомий «телефон» (unknown), на закладці ports підключено віртуальний порт com5, прив'язаний до usb-пристрою. з меню start clients відкриваю efs explorer.в новому вікні вибираю той самий «телефон» unknown, підключений до 5-го com-порту — менеджер покаже перелік файлів у пам'яті модема. потрібно видалити два файли: autorun.flg та nodownload.flg.тепер закриваю qpst, модем готовий для підключення до linux'а.

оновлено. на випадок, якщо драйвери для windows таки знадобляться — їх не важко завантажити з сайту київстару (для архів zip; 9,32 мб) та встановити, запустивши одну програму. там же є й інсталяція для macos x.


виключаємо запит pin-коду

теоретично gnome-аплет вміє розблоковувати sim-карту pin-кодом щоразу коли модем підключається (працює, перевірено), але... надійніше просто відключити запит pin-коду, вставивши її на хвильку в будь-який мобільний телефон, що знайдеться під рукою.

для карток передплаченого зв'язку київстар стандартний pin-код 1111, для контрактних сімок — pin вказаний на великій картці.


встановлюємо gnome'івський аплет для network meneger'а

стандартний менеджер мережевих з'єднань для xfce-версії linux mint 7 — wicd, він простий у використанні, вимагає мінімум ресурсів та не має залежностей з бібліотеками gnome. але абсолютно не вміє підключатися через мобільні телефони та модеми. різні порадники в тенетах пропонують встановлювати з'єднання консольними утилітами на кшалт wvdial.

не робіть так, є простіший спосіб: треба замінити wicd на gnome'івський аплет до networkmanager'а. ця програмка буде «сидіти» в системному лотку і дозволить легко підключатися не лише до провідної мережі чи wifi, але й до мобільних мереж.

на нетбуці в менеджері програм synaptic шукаю пакунок network-manager (див. скріншот та відеопідказку з встановлення програм) і відмічаю для встановлення — система автоматично визначить, які ще пакунки необхідно встановити, і запропонує видалити wicd! погоджуюсь. після завершення завантаження і встановлення перезавантажую linux mint — в системному лотку з'явився значок networkmanager'а, і зник wicd.


підключаємо модем і налаштовуємо з'єднання

з цього моменту все має бути елементарно (якщо нетбук завантажився зі стандартним ядром) або принаймні просто (якщо завантажене ядро kuki чи sickboy). зі стандартним ядром linux mint одразу розпізнає модем, щойно його вставлено в usb! — і одразу запропонує налаштувати нове з'єднання.

з нестандартним ядром kuki для aspire one доведеться ручками підключити послідовний порт для usb-модема:

sudo modprobe usbserial vendor=0x19d2 product=0x0016
після цього можна налаштовувати з'єднання — networkmanager його «побачить». але про це напишу вже наступного разу: наразі пізно =)

оновлення. у колективному блозі enetri.com є допис про підключення модема mf100 з київстарівською прошивкою за допомогою програми usb-modeswitch. потенційно це більш правильний спосіб.

оновлення. знайшов у тенетах простий — елементарний — спосіб переключити модем zte mf100 в режим модема програмно, з можливістю повернути режим zerocd пізніше за необхідності… лише одна at-команда!