файл-сервер для домашньої мережі

| комп'ютери, linux, товари

учора забрав у артура оруджалієва (aka arturclancy) nas — тобто мережевий накопичувач. модель western digital mybook world edition. всередині жорсткий диск на 1 тб, підключається в локальну мережу через ethernet.

фактично поміняв на свій dell axim x51v, котрий з осені минулого року лежав без діла в шухляді: кпк братові, гроші в гаманці… аж тут така нагода додати в домашню мережу 1 тб сховища. довго не думав =)

вдома підключив пачкордом на одну з двох точок доступу. вибрав ближчу до столу. nas в режимі клієнта dhcp одразу отримав ip-адресу і показав свій веб-інтерфейс: симпатично і акуратненько, хоча й повільно (думаю, проблема веб-сервера всередині). найперше — поміняв пароль адміністратора (стандартно логін admin, пароль admin).

найскладніше виявилося підключитися до nas'а з нетбука… а ще ж мав відносно небагато часу на експерименти (вечір, купаємо малечу та вкладаємося спати). врешті-решт знайшов у тенетах простий рецепт, котрий тимчасово згодиться:

sudo mount -t cifs //[ip адреса nas'а]/PUBLIC /media/mybook -o user=[логін],pass=[пароль]

оновлено. правильне монтування, що вирішує проблему кириличних назв файлів, описане тут.

cifs (раніше називалося smb) — сервіс мережевого оголошення/обслуговування файлових ресурсів, на mybook включений стандартно. решта сервісів — nfs, ftp — можна включити, але початково відключені. з ходу я зміг побачити в мережі ще ftp, але thunar, стандартний файл-менеджер стільниці xfce, в актуальній версії не вміє працювати з ftp-серверами, а стороння утиліта — можливо, варіант для мене, проте не для миленької.
швидкість… поки що не вразила: зміг отримати до 1,2 мб/с максимум на диск і стільки ж вниз. думаю, проблема в повільному радіоканалі між двома домашніми точками доступу: одна фактично роздає мережу, інша (повільніша) просто працює wifi-клієнтом для стаціонарного пк… і от на цю другу я тимчасово «повісив» nas замість комп'ютера. втім, щось інше будувати просто не було часу — пограюся на вихідних.