нетбук з linux і зовнішній монітор

| комп'ютери, linux, підказки, нетбук

трошки більше року користуюся нетбуком. старенький стаціонарний пк використовував дуже рідко, а надто після того, як придбав мережевий накопичувач, — востаннє включав місяць тому, щоби перелити на домашній nas частину відеотеки.

тим часом 20-дюймовий монітор стояв собі без діла: я просто лінувався розібратися, як підключати зовнішній дисплей в linux mint. виявилося досить просто.

зразу скажу, що поки що навчився підключати монітор в режимі клонування — тобто на ньому відображається основна стільниця, а не додаткова, а дисплей нетбука зручніше просто виключити.

потрібні дві програми: утиліта командного рядка xrandr та простий графічний інтерфейс для неї lxrandr; перша з них зазвичай вже є в дистрибутиві, тож в менеджері пакунків (synaptic в linux mint чи ubuntu) достатньо знайти та встановити lxrandr. в меню її після цього шукати марно — треба самому додати відповідний пункт, посилання на стільниці або й просто запускати програму в терміналі в меню xfce програма потрапляє з нелокалізованою назвою monitor settings в розділі налаштування.

далі справді все просто: підключаємо зовнішній монітор (або проектор, бо різниці для системи немає), запускаємо lxrandr (див. скріншоти) і вибираємо з трьох простих варіантів:

  • виводити стільницю на обидва дисплеї (клонування)
  • стільниця на зовнішньому моніторі (вимкнути дисплей нетбука)
  • стільниця на дисплеї нетбука (вимкнути зовнішній монітор)

за необхідності вибрати вручну розподільчу здатність для одного чи іншого дисплея є трошечки детальніша друга закладка.

натискання ок виконає переключення дисплеїв і закриє програму — пізніше її доведеться запустити ще раз, або ж просто відключити кабель зовнішнього монітора, щоби автоматично включився дисплей нетбука — і важливо це обов'язково зробити до відключення зовнішнього монітора: після перезавантаження основним знову стане дисплей нетбука, але якщо нетбук лише засне/прокинеться — можна отримати чорний дисплей.

все.

наразі ще не розібрався, чи дозволяє xrandr налаштовувати два різних екрани і відображати, скажімо, дві різних віртуальних стільниці на двох дисплеях. якщо знаєте — підказуйте (оновлено: розібрався з режимом розширення).

p.s. ага, мало не забув... acer aspire one цілком нормально виводить картинку 1680x1050 пікселів, потужності в більшості випадків вистачає для безпроблемного декодування mpeg4/divx/xvid (з бітрейтами до 1,5 мбіт/с чи трохи більше) та відтворення відео.