нетбук як електронна книжка

| комп'ютери, linux, книги, підказки, нетбук

продовжуючи тему: нетбук цілком може замінити електронну книжку — якщо розвернути текст на 90° та взяти комп’ютер як книжку (див. ілюстрацію). саме так я читаю вже більше року — раніше читав на кпк.

для того, щоби зручно читати електронні тексти на нетбуці, не потрібні додаткові витрати, достатньо однієї програми — fbreader. це простий менеджер бібліотеки і доволі зручна «читалка»; існує у версіях для windows, linux, freebsd та різних мобільних пристроїв на базі linux, включаючи android (окремою версією).

головні переваги fbreader’а — простий інтерфейс, підтримка практично усіх найбільш популярних форматів електронних книжок і, звісно, вільне розповсюдження. в деталях розкажу, як користуватися програмою на нетбуці з linux mint 7.


завантаження і встановлення

всю роботу по завантаженню та встановленню програми в більшости дистрибутивів linux виконує менеджер пакунків — в linux mint 7 це synaptic (див. скріншот 1), а можна скористатися іншою, трошки більш зручнішою для новачків програмою — mintinstall.

я віддаю перевагу synaptic’у: він показує, які додаткові пакунки/бібліотеки буде встановлено разом з програмою, який об’єм данних буде завантажено з тенет і скільки місця зайнято на жорсткому диску. шукаю fbreader в списку доступних пакунків, встановлюю.

до системного меню читалка потрапляє під назвою e-book reader, шукати в розділі офіс.


налаштування бібліотеки

запускаю — fbreader показує основну інформацію про себе (див. скріншот 2), і радить найперше вказати йому, де шукати книжки.

так і роблю — відкриваю діалог налаштувань, закладку бібліотека, вказую теку, де зберігаю книжки. в моєму випадку це ~/книги (див. скріншот 3). значок ~ позначає домашню теку користувача (в мене /home/tivasyk), детальніше про структуру файлової системи linux я розповідав раніше.обов’язково ставлю галочку навпроти шукати книги в підтеках — тоді можна зберігати тексти не лише в теці ~/книги, але й створювати будь-які підтеки (наприклад детектив, фантастика, фентезі тощо).

тепер можна закинути в цю ж теку кілька файлів у форматах fb2, epub, prc... і відкрити бібліотеку в fbreader’і (див. скріншот 4). програма чудово показує також книжки у простих форматах txt та html, проте не додає їх у свій список автоматично — тому що ці файли не містять зрозумілих тегів з назвою, іменем автора тощо. такі файли можна додати в бібліотеку в ручному режимі, вказавши потрібні дані.


зручне читання

fbreader зберігає список останніх відкритих книжок (стандартно 10, але можна налаштувати довільно), і для кожної — закладку: достатньо вибрати книгу в переліку, і її буде відкрито саме там, де я закінчив читати.на окремій закладці поворот налаштовую попорот на 90° за годинниковою стрілкою, щоби тримати нетбук як книжку (клавіатура під праву руку), а на закладці клавіші — зручний варіант швидких клавіш для повороту та розгортання книжки на весь екран.

готово, можна читати.


де брати книжки

питання «піратства» у літературі, доступу до електронних текстів, компенсації авторам та й взагалі підвалин існування авторського права — непросте, і як би не хотілося комусь (апологетам однієї чи іншої полярних точок зору на проблему), воно не має однозначної чіткої відповіді. тож не буду зараз про це.

скажу лише, що вільної літератури, доступної без необхідності порушувати авторські права, в тенетах дуже багато, тож знайти що почитати можна завжди. зокрема я знайшов собі чудове джерело художньої літератури англійською мовою на сайті creative commons, про кілька запозичених там книжок вже звітував. шукати вільних текстів українською можна в онлайн-бібліотеці українського центру, зокрема рекомендую енеїду — насолода!

додаткова інформація: