deus ex + нетбук з linux’ом

| комп'ютери, ігри, linux, нетбук

провести десять днів удома, хворіючи — випробування на витривалість та вміння себе розважити. перетерпівши перші чотири «високотемпературні» дні, я одягнувся тепліше, сів до столу з нетбуком і взявся спробувати запустити якусь хорошу комп’ютерну забавку з переліку класики усіх часів та народів.

моя версія цього переліку не надто довга — не такий вже я затятий кібергравець був у часи студентства. найперше на думку спали такі речі, як абсолютно неперевершені system shock 2, half-life, deus ex (хороші сюжетні шутери, відповідників яким годі шукати на linux), а ще fallout 2 (чи не єдина справжня rpg) і jagged alliance 2 (тактична rpg). ну, ці назви чули, мабуть, усі, хто на початку століття мав доступ до персоналки.

half-life цього разу мене мало цікавив (свого часу я його пройшов, і оскільки це сюжетна гра — другий раз вже не так цікаво). system shock 2 виявився міцним горішком — запустити його під wine’ом вдалося, але двигунець dark engine (пригадуємо ще одну легенду — thief) показав не більше 1 fps на інтегрованому відео intel 945gse express. можливо, ця проблема вирішується — поцікавлюся за іншим разом.

а от в deus ex вдалося пограти — запускається і пристойно «бігає» на aspire one під linux завдяки wine (версія 1.0.1). звісно ж, на мінімальних налаштуваннях графіки. коротко розкажу, де взяти і як встановити.

навряд чи у тебе є ліцензійний cd із забавкою... в кращому випадку «ліцензійний» російський переклад, я в таке не граюся. отже, прямую на btjunkie або інше торент-звалище і шукаю нормальний образ диска deus ex для pc. скоріше за все, знайдеться архів, у якому власне образ cd (файл .iso або .img) та кілька патчів. звантажую на карту пам’яті (в нетбуці лише 8 гб на ssd — місце варто берегти).

більшість дистрибутивів linux, включаючи встановлений на моєму «аспіринчику» linux mint 7 xfce, вміють досить просто монтувати файли .iso як віртуальні оптичні дисководи (див. скріншот). мені дістався образ .img — довелося конвертувати, командую в терміналі:
ccd2iso файл.img файл.iso
...в теці зі звантаженим img-образом. щоправда, попередньо треба переконатися, що на диску чи флешці вистачає місця для конвертованої копії. після успішного завершення (і тестового монтування) img-файл можна видалити.

отже, монтую .iso з deus ex’ом — вміст віртуального cd відобразиться в теці /mnt/DeusEx_GOTY_1.iso або подібній (залежить від того, як називається файл .iso). шукаю файл setup.exe (ах, ностальгія за windows’ом!). для запуску потрібен wine, тому переконуюсь, що пакунок є в системі, за необхідності встановлюю з репозиторіїв.

далі запускаю setup.exe за допомогою wine (через меню файлового менеджера або в терміналі) — інсталяція нормально запускається, — і встановлюю гру на диск c: (фактично в linux це тека /home/<користувач>/.wine/drive_c). тут важливо, щоби вистачило місця — у випадку aspire one з 8-гігабайтним ssd це малоймовірно =) тому вдаюся до невеличких хитрощів: перед інсталяцією в теці /home/<користувач>/.wine/drive_c створюю лінк з іменем DeusEx, який вказує на заздалегідь створену пусту теку на флешці, наприклад:
ln -s /media/<назва флешки>/Games/DeusEx DeusEx
...і саме туди встановлюю гру: інсталятор та сам deus ex підміни не помітять, зате на флешці мені простіше виділити достатньо місця. проблем зі встановленням не виникає. на одному етапі інсталятор запитує, який варіант встановлення обрати — мінімальний, середній чи повний: якби встановлювати з cd — треба було б вибрати максимальний варіант, але під час встановлення з iso-образу на флешці або hdd, різниці в швидкості завантаження карт немає, тож можна вибирати будь-який — але (!) якщо встановити не максимум, то варто пам’ятати, що навіть після встановлення патчу для гри без cd доведеться щоразу монтувати iso перед запуском гри.

наступний крок — налаштування wine і гри. методом проб і помилок я прийшов до такої комбінації налаштувань: wine для deus ex запускаю в режимі windows xp, і включаю емуляцію віртуальної стільниці 1024x600 (так простіше «вбити» розгорнуту на весь екран гру у випадку зависання), звуковий двигунець — alsa; решта налаштувань — стандартно.

готово. під час першого запуску deus ex запропонує налаштувати графіку — вибираю графічний двигунець opengl (з’являється в переліку, якщо поставити галочку, щоби показувати додаткові варіанти), розподільчу здатність 1024x600, повний екран (fullscreen), мінімальний рівень якості.

в такому режимі deus ex цілком іграбельний.

щоправда, 9" дислпею малувато для шутера від першої особи — але мене виручають 20 дюймів зовнішнього дисплея; при цьому не варто виключати власний дисплей нетбука, бо інакше сервер x трохи дивно поводиться: періодично зображення «замерзатиме», тимчасово лікується перескакуванням в термінал (ctrl+alt+f1) і назад (ctrl+alt+f7).

ще одна невеличка проблемка: інколи з незрозумілих причин в грі пропадає звук — якоїсь закономірності не помітив, але схоже на проблему wine’а, бо перезавантаження останнього сейву виправляє ситуацію.

ну от, все. можна забавлятися.

p.s. колись давненько мені вдавалося і fallout запустити під wine’ом — трошки гальмує, але загалом іграбельно. деталі розповім якось за іншим разом — як пройду deus ex =)

p.p.s. на сайті visual walkthroughs є ілюстрована інструкція з проходження deus ex — на випадок, коли потрібна допомога (скріншоти якраз звідти — сам полінувався). хоча насправді гра досить проста, її родзинка — сюжет.