moblin на нетбуці: особливості інтерфейсу

| огляд, комп'ютери, linux, нетбук

коли я визначив для себе, що moblin не призначений для нетбуків, як ми їх бачимо сьогодні — зізнаюся, почав втрачати інтерес до системи. проте раз взявся робити огляд — треба довести справу до бодай якогось логічного завершення. тим більше, що система, попри все, цікава. ну хоча б своїм інтерфейсом — тому розповім про нього детально, щоби хоч якось розважити читачів, котрі послухалися мене і не збираються ставити moblin на свої нетбуки найближчим часом =)

спробую не концентруватися на недоліках, але без них не обійдеться.

вікна — фіча чи epic fail?

управління вікнами в moblin’і можна назвати цікавою фічею — або грандіозним провалом, залежно від того, хто говорить =)

«домогосподарка» — тобто пересічний, не надто досвічений користувач пк, а надто звиклий до windows — дотримуватиметься, мабуть, першої точки зору. більш-менш досвічений користувач linux’а буде розчарований в кращому випадку, в гіршому — роздратований.

веб-оглядач та ряд інших стандартних програм moblin розгортає на увесь екран — і не дозволяє переміщувати чи мінімізувати. інші програми, яких нема в стандартному наборі, moblin розкриває майже на весь екран, і дозволяє перетягувати по екрану туди-сюди, «вхопивши» за заголовок, і навіть змінювати розмір. але звичний для linux’а спосіб перетягувати вікна з alt’ом — не працює, і доступу до функцій зміни розміру чи розташування через гарячі клавіатурні скорочення — немає.

в більшості випадків це не є проблемою, бо при запуску іншої програми вона розташовується на іншій «зоні» (віртуальній стільниці). про перемикання між «зонами» і програмами я вже писав. але одного разу мене це дуже роздратувало: вікно клієнта електронної пошти через якийсь глюк розгорнулося ширше за весь екран, і жодної можливості змінити його розмір чи посунути — не було, оскільки вікно не мало заголовка. що ще додати? це epic fail.

myzone: головна сторінка

перша закладка в стрічці-меню moblin`а («чебурашка» на іконці) називається myzone і об’єднує декілька інформаційних зон (див. скріншот): час і дата (1), інформація з календаря (2), доступ до найуживаніших програм (3), скріншоти останніх відкритих документів, веб-сайтів, музичних та відео-файлів (4), а також останні повідомлення з twitter’а та запропоновані альбоми з last.fm.

все це виглядає привабливо на перший погляд, але через якийсь час починає викликати запитання.

чому годинник в стрічці вгорі не можна змусити показувати час у форматі 24h? при цьому значок am/pm теж не відображається =/

чому в зоні швидкого доступу до програм можна розташувати не більше восьми іконок? (за рештою програм доводиться «ходити» на 7-му закладку і там додатково клацати мишею)

чому в зоні повідомлень відображається лише twitter, але не повідомлення з інших мереж (здається, це empathy — підтримуються також icq, google talk та ряд інших протоколів)?

чому та ж таки стрічка twitter’а має настільки куцу фукнціональність: лише перегляд та можливість відкрити відповідне повідомлення у веб-оглядачі? ані відповідей/ретвітів, ані керування профілем… нічого.

чому myzone не зробили стільницею — чому сторінку треба спеціально відкривати, і вона сама закривається при старті будь-якої програми?

…і так далі.

мережевий статус

наступна закладка — відповідає за мережеві статуси в різних протоколах: icq, google talk і що там ще підтримує empathy. здавалося б, що вже простіше — а ні, тут також є питання. приміром, moblin не дозволяє одним селектором встановити статус для всіх налаштованих профілів (як це давно зроблено в більшости багатопротокольних месенджерів).

теоретично moblin запам’ятовує статус для кожного протоколу окремо, і при встановленні зв’язку з інтернетом повинен автоматично їх активувати. так він і робить — якщо підключатися через дротову мережу, але коли я підключаюся через wifi — доводиться самотужки вибирати статус online для будь-якого одного протоколу (після цього решта підключаться вже самі).

на цій же сторінці (сюрприз!) є рядок статуса для twitter’а: тобто читаємо твітер на сторінці myzone, а пишемо — звідси. дуже зручно о_О

контакти

чекайте, це ще не всі сюрпризи. наступна сторінка — контакти. в принципі, задумка цікава: тут відображаються усі відомі moblin’у контакти користувача, їхній статус в мережі (онлайн чи ні), і з цього вікна можна ініціювати якусь переписку — чи то по icq/google talk, чи електронною поштою…

але я зробив одну маленьку помилочку — яку зроблять ще приблизно половина користувачів moblin’а в перший же день: я синхронізував свої контакти з адресною книжкою gmail. навіть ті, хто багато користується поштою від google, не одразу зрозуміють, де злий жарт, але я підкажу.

google зберігає в адресній книзі усі адреси електронної пошти, які хоча б разочок з’являлися в пошті і не були позначені як «спамові»! в результаті контакти містять безліч записів без імені/прізвища чи будь-яких інших ідентифікаторів, лише з адресою електронної пошти.

результат? величезна кількість безіменних «контактів» у списку, серед яких губиться порівняно невелика кількість впорядкованих карток, а тим більше — ті, хто зараз онлайн. жодного способу якось згрупувати контакти, відфільтрувати картки з іменем/прізвищем або відобразити лише тих, хто онлайн — я не знайшов.

молодці, розробники moblin, аплодую стоячи.

інтернет раз, інтернет два, інтернет три!

наступна вкладка — інтернет, надає доступ до адресного рядка (друкуємо url веб-сайту, тиснемо enter — відкривається веб-оглядач) і до переліку веб-сайтів, що відкривалися найчастіше.
наче все гаразд — до чого тут можна прискіпуватися?

зачекайте, можна. схоже, після того, як chromium запропонував відкривати нові вкладки браузера не пустими, а з мініатюрами популярних сайтів — усі одразу кинулися копіювати таку функцію. а розробники moblin’а так захопилися, що… скопіювали її тричі!

не жартую: мініатюри сайтів на сторінці myzone — раз! мініатюри сайтів на оцій сторінці інтернет — два! і мініатюри сайтів на новій вкладці веб-оглядача — три!

враховуючи, що більше на сторінці інтернет нічого нема… можна хіба що ще раз поаплодувати розробникам. хіба не достатньо було б просто дати адресний рядок в myzone над списком документів/веб-сайтів, і можливість прокрутки списку — і можна було б позбутися цієї сторінки.

а так — плутайтеся, користувачі.


ну що, вистачить для чергового допису — але далі ще буде!