moblin на нетбуці: особливості інтерфейсу (продовження)

| огляд, комп'ютери, linux, нетбук

продовжу оповідку про інтерфейс moblin’а…дуже хочеться вже взятися до випроби crunchbang чи fedora на нетбуці, але ж треба завершити огляд? залишилося небагато.

в попередньому дописі я зупинився на критиці сторінки «інтернет» — і тут доречно буде додати кілька слів про моблінський веб-оглядач. по суті це вогнелис, але трошки «законспірований» (див. скріншот): меню сховане (але можна відобразити), панель адреси поєднана з мінімізованим тулбаром, і завжди максимізоване вікно.

цікаво, що спробувавши поставити додаток (adblock plus — обов’язковий, як на мене, для кожного користувача), я перечепився через особливості політики безпеки: moblin повідомив про недійсний сертифікат додатка і відмовився його встановлювати. незалік!

хоча загалом веб-оглядач функціональний, «з коробки» відображає flash — що ще треба?

мультимедія

наступна сторінка стрічки-меню — мультимедійна. якщо роль сторінки «інтернет» я ще якось можу виправдати, то тут… пасую. можливо, читач щось підкаже?

сторінка містить кадри з фільмів, обкладинки музичних альбомів та мініатюри фотографій, котрі переглядалися та прослуховувалися раніше. без будь-якої ієрархії чи групування — просто галерея з кнопочками вперед/назад.

в правій частині вікна — список відтворення, проте — бомба! — перетягувати мініатюри до нього, або якось інакше (через попап-меню?) не можна. ніяк! єдина кнопка над списком — відтворення/пауза — працюватиме лише якщо в списку вже є хоча б щось.

мені бракує слів, щоби достойно відтворити мої враження від грандіозного задуму програмістів.

клацнувши на якусь мініатюру, можна відкрити стандартний мультимедійний програвач і запустити відтворення відео, музики чи слайдшоу з фотографій, те саме доступно з файл-менеджера. сам програвач — ще один шедевр мінімалізму. як і у випадку з інтернетом, в його головному вікні продубльовано галерею мініатюр — але є прогрес, бо тут принаймні є групування за джерелом (окремо відображаються файли на вбудованому носії, окремо — на карті пам’яті) та за типом медіа (аудіо, відео, зображення).

вікно відтворення, скажімо, відео, також витримане в загальному стилі тотального обмеження функцій: скажімо, годі шукати таких звичних речей, як налаштування повтору списку відтворення, підключення субтитрів (для фільмів), відображення обкладинок альбомів тощо. з іншого боку програвач завжди показує відео на весь екран, і вміє ховати елементи керування, якщо не рухати мишкою.

стандартно програвач не відтворює mp3 та mpeg/divx/xvid, але це досить легко виправляється.

ага, і ще. попри підтримку завантаження пропозицій з last.fm (на сторінці myzone) — налаштування скробінгу я так і не знайшов.

клаптики

назву наступної сторінки перекладачі не змогли передати українською: pasteboard, в інших системах це називається clipboard — тут зберігається архів текстових фрагментів, котрі користувач копіював у пам’ять комбінацією клавіш ctrl+c або відповідною командою з меню.

доволі корисна функція, стає в нагоді при інтенсивній роботі з текстами — або на пристроях обмеженними можливостями вводу тих текстів (екранні або лише цифрові клавіатури). працює просто і надійно, нема про що й розповідати.

шкода, правда, що вміст не зберігається після перезавантаження moblin’а — це ще один fail.

програми

наступна сторінка — це, по суті, аналог звичного головного меню (отого, що «пуск» чи «старт» у windows’ах).

зверху, під рукою — перелік «улюблених» програм (перші 8 з них відображаються також на сторінці myzone для швидкого доступу), а нижче — «шухлядки» з усіма встановленими програмами, за категоріями: ігри, інтернет, медіа, налаштування, офіс, системні утиліти, стандартні.

користуватися цим списком не дуже зручно через один малесенький нюанс: іконки займають досить багато місця, завжди стандартно відкрита лише перша «шухлядка», а до решти програм треба діставатися, гортаючи сторінку вниз і кілька разів клацаючи мишею…

встановлення й видалення програм у moblin’і — доволі проста справа (за наявності доступу до тенет!) завдяки досить зручному менеджеру пакунків. втім, кого з користувачів linux цим здивуєш сьогодні?

решта

про наступну сторінку — «зони» — я вже розповідав, вона просто дозволяє перемикатися між запущеними програмами.

далі — чотири службових іконки: налаштування bluetooth, статус живлення/заряд батареї, регулювання звуку і, наостанок — налаштування мережевого підключення. тут все працює без питань — хіба що можливості з налаштування ну просто мінімальні, щоби не сказати відсутні.

це взагалі характерно для усієї системи — практично жодного доступу до системних системних розробники не залишили. я навіть не знайшов, як змусити moblin при закриванні кришки переходити в режим suspend — бо стандартно нетбук провалюється в hibernate, і вже звідти не повертається. можливо, це глюк ядра — або пов’язано з малим розміром swap’а (я про це згадував), але ж я не вручну його виставляв — інсталятор сам вибрав розмір розділу, хоча на той момент в ситемі було 512 мб оперативної пам’яті…


ну, мабуть досить про moblin (фууу, аж полегшало), тепер можна буде взятися до чогось цікавішого — аж поки не вдасться покрутити в руках якийсь комунікатор з moblin’ом, як от lg gw990. от тоді справді має бути цікаво!