microsoft пише плагінчики

| інтернет, комп'ютери, ринок

певний час тому google внєзапна! повідомив, що відмовляється від підтримки формату компресованого відео h.264 у веб-оглядачі chrome на користь формату vp8 в контейнері webm. прекрасна новина! — подумав я собі в тому ключі, що, мовляв, ось ще один приклад того, як віртуозно google розігрує хід за ходом у грандіозній шаховій партії.

тим-то мене дуже потішила реакція багатьох блогерів на цю подію — мовляв, нечесний google зрадив власні ж… чи то обіцянки, чи то принципи? частина оглядачів просто таки образилися, судячи з якості сарказму:
цитата. …корпорация добра объявила о том, что в грядущих версиях браузера chrome не будет поддержки кодека h.264, который не свободный и не открытый, а потому опасен для общества. вроде как все правильно: корыстные создатели кодека окутали интернет […], а в какой-то момент вдруг начнут терроризировать мир лицензионными отчислениями. вот только немного не складывается… (читати повністю)
справді, поведінка google на перший погляд видається щонайменше непослідовною, — адже буквально за місяць до того google повідомляв, що підтримуватиме включення h.264 до специфікацій html5, про що радісно позвітували авторитетні коментатори:
цитата. …в google решили поддержать кодек h.264, именно на его основе работает html5 видео на youtube. […] позиция google в данной ситуации носит вполне прагматичный характер, так как кодек h.264 имеет более высокое качество и широко распространен не только на компьютерах, но и на мобильных устройствах, что в будущем может сыграть важную роль (читати повністю)
чому ж мені смішно?

а через оте внєзапна! — адже ж лише сліпий не підозрював, що google не просто так купує on2 technologies (ще восени 2009 року!) і відкриває специфікації та код vp8, не просто так веде перемовини з adobe щодо підтримки контейнера webm у flash’і, і не просто так freescale анонсує лінійку arm-процесорів з підтримкою апаратного декодування практично нікому ще не відомого vp8… і тут внєзапна! — бабах, google відмовляється від h.264 в chrome, який підступний удар!

стривайте ж, ось том гольверда в статті на os news, на котру я вже разів зо три тут послався, пророкує, що google рано чи пізно ще й youtube увесь переведе з h.264 на відкритий (читай — власний!) vp8. теж внєзапна! котрий — ну абсолютно внєзапна! — підтримується flash player’ом і — ну треба ж такого?! — стандартом html5. оце ж буде цікаво почитати чергову завірюху ображених закидів!

навіщо це google’у? ну, не знаю =) можливо, економія порівняно невеликих (як для google) щорічних ліцензійних відрахувань за використання h.264 і не є таким вже великим фактором… але потенційна ймовірність того, що рано чи пізно невизначені умови ліцензування h.264 можуть перетворитися на патентну бомбу, ненульова — і тут google ризикуватиме вже далеко не п’ятизначною сумою.

як би там не було, а google кількома акуратними ходами вже змусив таких гігантів, як microsoft і apple реагувати на себе, а не диктувати правила гри.

пристрої apple наразі підтримують h.264 через набір кодеків quicktime, але не підтримують vp8, і у випадку повної відмови google від цього формату в своїх проектах, головним чином на youtube, комусь десь доведеться думати — чи погодитися грати на полі google, чи за прикладом джобса оголосити про анафему youtube, як це було з adobe flash =) красива була експресія, фанатам яблучка сподобалася — але скільки разів такий фокус можна провернути, поки люди не зададуться питанням — а чи варте воно того?

щодо microsoft — то якраз нині прочитав ще один допис про всю цю політику довкола h.264, сповнений праведного обурення. власне, з реакції на нього і взявся коментувати:
цитата. не вообще, а конкретно. против замены кодека h.264 на webm (vp8) в контексте html5. как известно, google недавно отказалась поддерживать h.264 в chrome, зато пообещала выпустить webm-плагин для ie и safari. аргументы интернет-гиганта известны: открытый против закрытого, бесплатный против (якобы, в будущем) требующего лицензионных отчислений (читати повністю)
і виявляється, що microsoft вже запропонувала плагіни до chrome та firefox, котрі реалізують підтримку h.264. по-моєму, це прекрасно! браво google. чи ж не яскрава тенденція: замість диктувати умови, ms чимрік частіше змушена реагувати (bing!, нетбуки, windows mobile 7… тепер ось плагінчики) на ситуацію, котра розвивається вже поза її контролем? принаймні раніше усим іншим доводилося озиратися на софтверного монстра і «писати плагінчики», щоби якось компенсувати його щире прагнення до інтероперабельності (багатостраждальна підтримкаформатів ms office в openoffice та інших відкритих програмах — у приклад) — зрештою знайшовся хтось, хто змусив microsoft братися до плагінів, і це вже щось.

я не спеціаліст, звісно… і дуже багатьох нюансів не враховую, просто не бачу. але принаймні спостерігати за ситуацією стає дедалі цікавіше і веселіше.