кесарю — кесареве, а користувачам — windows’и

| комп'ютери, linux

гиги. відкрив (хороший, загалом, цікавий) допис у нещодавно віднайденому блозі anarchy != chaos, і… розсміявся.
цитата. …please, don't fear the command line. if you're new to unix style systems, like linux, the command line can seem daunting. it just sits there waiting for you to type something. don't let it bother you, as long as you're not root you can't do much harm (читати повністю)
панове пінгвіноводи, прошу, ніколи такого не пишіть. так само як не пишіть про те, що буцімто користувачам linux не страшні віруси.

найсмішніше підкреслено: «допоки ви не авторизувалися як root, ви не зможете сильно зашкодити». для адміністратора комп’ютерних систем з жорстко регламентованим користувацьким доступом це, ймовірно, справді так. але пересічний користувач вболіває не за систему — а за власні, користувацькі документи, медійні файли тощо. і зовсім не треба авторизуватися root’ом чи навіть користатися sudo, щоби
  • повидаляти к бісу свої файли, в тому числі наполовину завершену статтю, дисертацію чи мемуари;
  • запороти файли конфігурації стільниці чи окремих програм — аж до відмови стільничного середовища стартувати у вашому профілі;
  • забити доступний для /home дисковий простір (результат — відмова стільниці стартувати)
все те саме може вчинити якийсь скрипт, «випадково» завантажений і запущений користувачем… пересічний користувач навіть не пробуватиме розбиратися, що трапилося — просто скаже «комп’ютер поламався», та ще й не забуде додати, як все чудово працювало під widnows’ом.

саме тому я не хочу встановлювати linux одній знайомій, котра нещодавно зателефонувала миленькій, повідомила, що її vista (передвстановлена на рік тому подарованому ноуті) загинула під вагою злих вірусів (хоча не факт). їхати й дивитися доведеться — але наполягатиму, мабуть, на відновленні вікон з фабричного розділу. до наступної погибелі.

оновлення. завдяки першому коментаторові пригадав, знайшов і пропоную зацікавленим переглянути колись розшарену в google reader’і статтю з провокаційною назвою «як написати вірус для linux: 5 простих кроків» (англ.)