кінотиждень восьмий, святковий

| огляд, кіно, позитив

давненько вже я не писав про переглянуте кіно… час зробити невеличке зусилля і виконати давнішню обіцянку: в усіх попередніх дописах, в тому числі у сімох «кінотижнях», я свідомо уникав згадувати ті кілька улюблених фільмів, котрі можу переглядати раз за разом; зараз розповім про ці картини.

кіно:
анімація:
чим ці картини примітні? якщо дуже коротко — тим, що мені можна будь-яку з них запропонувати переглянути, і я погоджуся… попри те, що кожну з них я дивився 3-5 разів, і принаймні дві — «лебовського» та «теркеля», — не менше десяти, точно. при цьому далеко не всі я суб’єктивно оцінюю на 5/5, але там обов’язково є якийсь позитивний емоційний заряд.

чому не згадував їх раніше? тому що легко «колупатися» в якихось недоліках, — і чомусь так важко написати щось справді цікаве про те кіно, яке подобається. втім, зараз спробую.

великий лебовськи

(the big lebowski, 1998, етан та джоел коени. imdb: 8,2/10)

колись давно (в жовтні 2009 року) я вже збирався написати про цей фільм. два місяці збирався. двічі переглянув — на додачу до попередніх п’яти чи семи. і ось таким був початок чернетки, котру я так і не закінчив…
цитата. не можу пригадати, хто і коли дав нам з миленькою диск з «великим лебовськи». так само не пригадаю зараз, як ми вперше його переглянули, і якими враженнями тоді поміж себе ділилися. одне можу сказати впевнено: я не підозрював тоді, що дивитимуся цей фільм вдруге.

справді, з першого перегляду «лебовськи» не вражає: ні спецефектів, ні стрімких гонитв, ні романтично-еротичних сцен, ані запального туалетного гумору. нічого такого, що подобається типовому споживачеві попкорну.

через це більшість глядачів, мені здається, навіть вагатимуться, до якого жанру класифікувати цей фільм. наче й комедія… так не смішна вона якась. з елементами детективу? але де стрілянина, гонитви і сувора братва? коротше кажучи, повний епікфейл, братам коенам незалік. 
так от, я не знаю, що змусило нас із миленькою переглянути фільм ще раз. і ще раз, і ще… але точно знаю, що після третього разу стрічка переростає, — ну чи принаймні для нас переросла, — просту формулу розважального кіно. хоча водночас це, звісно ж, ніякий не артхаус, не «мистецтво заради мистецтва».

кілька разів я силувався зрозуміти і зформулювати, в чім магія «лебовського»… в чудовій акторській грі, у витончених діалогах, в стриманому, інтелігентному гуморі… знаю точно, що значною мірою для мене вона ще й у чудовому дубляжі російською (тому, де лебовський таки дюдя, а не чувак) — в оригіналі кіно не викликало того звикання. і ще знаю, що дивитимуся і слухатиму «лебовського» ще не раз.

особиста оцінка: 5/5

одним рядком: далеко-далеко на заході жив мужик…

володар перснів

(the lord of the rings, 2001..2003, пітер джексон. imdb: 8,7..8,8/10)

це кіно — як, приміром, «аватара», — дивилися майже всі, і склали собі своє враження: залежно від віку (фізіологічного й душевного), від вражень… але головним чином від того, чи читали, — і в якому віці, — трилогію толкіна.

я читав. вчасно. і попри значні спрощення щодо трилогії та численні «ляпи», далеко не шедевральну акторську гру — фільм став для мене епічним взірцем візуалізації настільки непростого (з точки зору екранізації) твору. окрім усього, це ще й просто найкраще кінофентезі з усього, що довелося бачити.

дивлюся виключно з оригінальною звуковою доріжкою — жоден з варіантів дубляжу (російський, вкраїнський) і не наближається за якістю до оригіналу, спотворюючи враження від видовища.

особиста оцінка: 4/5

одним рядком: епічне фентезі для тих, хто вчасно прочитав толкіна.

місто загублених дітей

(la cité des enfants perdus, 1995, марк каро, жан-п’єр жене. imdb: 7,7/10)

якщо мене запитати, якою повинна бути казка для дорослих — я найперше назву, мабуть, «місто загублених дітей». в цьому фільмі прекрасне все: декорації, актори, сценарій… все.

французьский режисерський дует переказує історію за допомогою необхідного мінімуму простих діалогів, і водночас максимально використовуючи неповторний візуальний стиль та нюанси гротексного, сюрреалістичного сюжету. при цьому практично кожна сцена є чи не шедевром постановки й оформлення.

проте фільм сподобається не всім далеко не всім. фактично провал картини в американському прокаті показує, що переважна більшість любителів попкорну оцінить скоріше «відок», аніж «місто загублених дітей». ну й біс із ними: для мене це ще один лакмусовий папірець.

особиста оцінка: 5/5

одним рядком: надзвичайно атмосферна казка для дорослих.

кримінальне чтиво

(pulp fiction, 1994, квентін тарантіно. imdb: 9,0/10)

цей фільм знають всі. цей фільм люблять всі. ну, тобто настільки «всі», наскільки це можливо (патологічних любителів серіалів не враховую). картина стала візитівкою квентіна тарантіно і його єдиним (на мою думку) справжнім шедевром.

магія «чтива» у витончено гумористичних діалогах і в ситуаціях, що непомітно, на кілька міліметрів переходять границю здорового злузду якраз в ту мить, коли напруження сягає найвищої точки =) пояснити словами це неможливо — але з пів-оберта розпізнається на рівні підсвідомості, котра отримує легкий електричний шок =)

особиста оцінка: 5/5

одним рядком: тонкий стьоб з усього в жанрі кримінального трилера.

матриця

(the matrix, 1999, ендрю та ларі ваховські. imdb: 8,7/10)

цей фільм, як і «кримінальне чтиво», бачили й знають всі, тож наче й нема що про нього писати.

«матриця» мінімалістично ідеальна (наскільки це можливо в кіно): нема чого додати, нема що забрати. тому вона слугує еталоном для решти… «джоні мнемонік»? надто казковий і несерйозний, як дитячка казочка… продовження «перезавантаження» та «революція»? паразитування на тематиці, перенасичені зайвими деталями та спецефектами без родзинки в сюжеті…

коротше кажучи, на мою думку, — це епохальне кіно в тому сенсі, що «матриця» була і лишається найкращим кіберпанковим фільмом з усього, що мені довелося переглянути.

особиста оцінка: 4/5

одним рядком: взірцевий кіберпанковий бойовик.

безсмертні: війна світів

(immortel: ad vitam, 2004, енкі білал. imdb: 5,9/10)

цей французький кінокомікс оцінений приблизно на шісточку з десяти аудиторією imdb, переважно американською, — і я не сперечатимусь: об’єктивно фільм, мабуть, досить слабенький як на сучасні голівудські стандарти.

але він має якусь неповторну, гіпнотичну атмосферу, яку я не зумію передати словами, — хіба що ще раз послатися на музичний відеокліп з піснею гурту sigur rósмузика депресивної романтики.

«безсмертних» переглядатиму ще не раз.

особиста оцінка: 4/5

одним рядком: неголівудський фантастичний, футуристичний кінокомікс.

теркель і халепа

(terkel i knibe, 2004, rрестен андерсен, торнбьорн крістоферсен, стефан фельдмарк. imdb: 7,0/10)

про цей датський мультфільм для дорослих я вже згадував десь глибоко-глибоко в блозі…сама по собі непересічна, не голівудська анімація, помножена на чудовий сценарій і доповнена абсолютно бомбезним українським дубляжем — це треба обов’язково побачити. і переглянути ще раз =)

ну, а кому не сподобається… тих мені просто шкода =)

особиста оцінка: 5/5 (з урахуванням дубляжу)

одним рядком: стьобний недитячий мультфільм про дітей і дорослих.

тримай хвилю

(surf's up, 2007, еш бренон, кріс бак. imdb: 6,9/10)

цей мультфільм, на відміну від «теркеля», можна сміливо показувати діткам… проте він настільки класно знятий в стилі «дорослого кіно з елементами мок’юментарі» і з таким тонким смаком дубльований українською, що дорослі (ну, не всі, звісно) отримають від перегляду значно більше задоволення, аніж дітки.

фільм просотаний тонким, легким і приємним стьобом на реаліті шоу та документалки про великих спортсменів.

особиста оцінка: 5/5 (з урахуванням дубляжу)

одним рядком: легкий дитячий мультфільм для дорослих в документальному стилі.

вбивця біб назавжди

(killer bean forever, 2009, джеф лю. imdb: 6,1/10)

у серпні 2009 я розповідав, як намагався придбати цей мультфільм на dvd — безуспішно. врешті-решт завантажив торент.

переглянувши анімацію, ви не повірите, що все це — за винятком озвучки, звісно ж, — зробила одна людина… але це так. щодо озвучки — вона абсолютно, безумовно класнюча! слухати обов’язково в оригіналі, хто хоч трішечки сприймає англійську на слух.

в плані сюжету фільм, можливо, не хапає зірок з неба — але, з іншого боку, як для анімаційної пародії на бойовики типу «трьох іксів» тут все доречне.

особиста оцінка: 4/5

одним рядком: анімаційний бойовик-пародія.


мабуть, це не повний перелік — сюди я міг би включити ще «дев’ятий округ», «випускник», «день виборів», можливо «аватар» тощо… але то вже було би забагато як для кінотижня =)