от на ті 2% й живуть

| життя, автомобіль

наближається час проходити черговий плановий техогляд автівки (дев’яте то на 135 тис. км), тож десь три тижні тому заїхав на сто зробити попередньо діагностику ходової та двигуна. процедура недорога, від 100 до 150 грн в «автоцентрі на кільцевій», і дозволяє потенційно сильно зекономити.

не довіряю я цим автосервісам, особливо офіційним, — і як виявилося, недаремно. але не забігатиму наперед, розповім детально.

на сервісі виявилося, що потрібно міняти передні амортизатори: стійки разом з опорами, обидві сторони. я зовсім не здивувався, бо машинка вже давненько відчутно «неправильно» підстрибувала і стукала на ямах, ба навіть на «лежачих поліцейських».

втім, робити одразу відмовився. попрохав надрукувати рахунок на запчастини та роботу, збираючись придбати все, що можна, на exist.ua… а дзуськи: для «автоцентру на кільцевій» є нормою не вказувати марку та партномери частин в рахунку. більше того, на пряме запитання про оригінальні опелевські партномери один з працівників «відморозився»: мовляв, на astra g української збірки вони не завжди відповідають опелевському каталогу. інший, у відділі замовлень запчастин, практично прямо сказав, що ніяких партномерів мені не дасть.

отут мене заціпило, друзі мої! я розумію бажання заробити, і якби «автоцентр» мені прямо й чесно запропонував оплатити консультацію щодо підбору частин для ремонту, назвав би розумну ціну — я би погодився не вагаючись.

але вочевидячки така прямота й чесність не притаманні українському бізнесові.

стривайте, кажу я собі, коли вже так — не придбаю тепер у вас навіть гаєчки копієчної, а приїду хіба що тільки на планове то, з усіма своїми матеріалами, і то лишень заради символічної печатки в сервісній книжці.

довелося трішки посидіти на опелевському форумі та подумати над вибором деталей. врешті-решт придбав стійки sachs, а по опорах вирішив порадитися з майстром. ставити поїхав на «атл». там замовили опори, порадили після заміни перевірити розвал-зходження, поставили машинку в бокс, — і через півтори години я забрав готову машинку.

ах, як же ж вона їде на новеньких амортизаторах! виявляється, я вже й забув, як вона повинна їхать! виявляється, що вже до львова, — а може й пів зими?! — я їздив тільки на пружинах.

тепер найцікавіше: я зберіг рахунок з «автоцентру на кільцевій», щоби оцінити апетит тамтешніх хлопців:
  • стійки амортизаторів (невідомо які) — 2 × 935,-
  • опори амортизаторів (невідомо які) — 2 × 507,-
  • робота по заміні — 2 × 246,-
сюрприз: це без пдв! все разом, з пдв 4’051,- гривень. мої ж фактичні витрати:
  • стійки амортизаторів (sachs 230 574, 5) — 2 × 558,-
  • опори амортизаторів, комплект (rouville 865308s, 825328) — 2 × 200,-
  • робота по заміні — 2 × 138,-
  • розвал-сходження — 171,-
для простоти порівняння також подав без пдв. фактичні витрати з пдв склали 2’355,- гривень (округлено). економія 42% відносно того, що залишив би на офіційному сервісі: «вот на еті 2 процента і живьом».

висновок не в тім, що хтось поганий, а хтось хороший, їдьте на сервіс туди а не сюди. висновок банальний: всюди, де справа стосується грошей, потрібно добре подумати власною головою.