dlna на колінці за 5 хвилин

| комп'ютери, linux, підказки

вітальню прикрашає телевізор з чималою діагоналлю, але власне до телебачення він ніколи не був підключений — це smart tv з підключенням до інтернету по wifi та зовнішнім usb-накопичувачем з невеликою фільмотекою. за бажання переглянути якийсь новий фільм є кілька опцій:
  • відкрити megogo — і розчаруватися, бо вибір куций, переважно попса і кацапські «шедеври», нові стрічки за окрему плату (незважаючи на річну передплату), і цвях у кришку труни: додаток megogo на телевізорі не дозволяє вибрати мову звукової доріжки навіть для тих (порівняно небагатьох) фільмів, які її мають (на пк чи смартфоні це можна зробити);
  • шукати в тенетах (ex.ua, fs.to, піратські торент-звалища тощо), завантажувати на ноутбук, перезаливати на накопичувач — і тоді вже дивитися.
оте «перезаливати на накопичувач» почина дратувати: процес нешвидкий та ще й тре з дивану вставати, щоби кабель перекинути двічі. морока.

аж тут я пригадав, що із тими сучасними технологіями саме цей етап взагалі можна виключити: телевізор підтримує dlna! отже, достатньо завантажити відео на ноутбук — і просто переглянути на телевізорі, нічого нікуди не перекидаючи; потрібно лише, щоби на ноуті працював програмний dlna-сервер.

перше, що трапилося під руку в версії для linux — tvmobili. дуже обмежене в безкоштовній версії, але швидко налаштувалося і дозволило наживо перевірити — працює. але це не true linux way, тож одразу видалив. ще трохи пошукавши в тенетах, дізнався про minidlna (зараз називається readymedia) в репозиторіях debian — мабуть, це те, що треба.

традиційно найдетальніша підказка з налаштування — в енциклопедії archlinux. все досить просто.

встановлення. все стандартно:

sudo apt-get install minidlna

налаштування. на відміну від tvmobili з його веб-інтерфейсом (але також і онлайновою реєстрацією для чогось), тут — суто linux way і текстовий конфіг /etc/minidlna.conf; я відредагував лише ключові опці:

media_dir=A,/home/tivasyk/music # Mounted Media_Collection drive directories
media_dir=P,/home/tivasyk/images # Use A, P, and V to restrict media 'type' in directory
media_dir=V,/home/tivasyk/videos
friendly_name=MiniDLNA_S3 # Server name to display


перезапуск. після редагуванян конфіга радять перебудувати базу файлів (а другим рядком я про всяк випадок ще й перезавантажив сервіс):

sudo minidlnad -R
sudo /etc/init.d/minidlna restart


готово! все, можна включати smart tv, відкривати додаток для перегляду файлів на підключених пристроях і накопичувачах (у випадку lg це smartshare) і в переліку пристроїв має з’явитися сервер minidlna з призначеним в конфігу іменем (ясно, що телек і комп’ютер мають бути в одній локальній мережі, рутер має підтримувати dlna і т.д. і т.п.)

тепер кіно «для перегляду на один раз» не треба кидати на usb-накопичувач: завантажив, застрімив на телевізор, видалив. крім того, так само нічого не переносячи флешками і не перепідключаючи, на телевізор можна вивести в режимі слайдшоу будь-яку частину фотоархіву, що зберігається на ноутбуці, а звуковим тлом включити якусь музику з того ж таки ноутбука.

той випадок, коли цифрові технології справді спрощують життя =)

p.s. собі на згадку: windows 8 має сервер dlna «з коробки» (точніше, windows media player має таку функцію), виключений за замовчуванням.