козаки!

| цікаве, історія, україна, книги, позитив

десь посеред вересня трапилася мені на очі публікація в газеті «день» про столітній ювілей (наступного року) публікації першої книжки гарольда лемба в серії козака хлита:
цитата | «цей пригодницький цикл є, судячи з усього, першою в історії американською художньою прозою про запорізьке лицарство. серіал мав украй важливе значення для розвитку американської белетристики. та попри те, що він лишається значущим прикладом сприйняття й творчого осмислення української історії в сша, наша громадськість досі була позбавлена знання як про його існування взагалі, так і про відчутний вплив на подальший розвиток світової популярної культури» («український дідусь конана-варвара», газета «день»)
безумовно, одразу кинувся шукать. на сайті, присвяченому літературній творчості гарольда лемба, швидко знайшлася бібліографія серії: судячи з продючості автора та підбору заголовків… я не чекаю видатної літературної якості від цих творів. але почитати, аби знати — мушу.

на amazon можна придбати перевидану збірку «wolf of the steppes: the complete cossack adventures», але доволі недешево — близько 48 долярів за електронні тексти та майже 100 за папір:
значно довше шукав, чи не можна де взяти ті книжечки надурняк… таки знайшов врешті-решт. додав до своєї бібліотечки, найближчим часом читатиму. люблю пригодницьке чтиво!

а оце сьогодні надибав ще трохи дуже цікавого на козацьку тематику — аж два довжелезних дописи у жж-щоденнику такого собі олександра бурлаки, котрі коротко, але яскраво окреслюють ранні півтора століття історії українського козацтва — від кінця 16-го століття аж до середини 17-го:
цитата | «…популярне викладення історії україни малює козаків як таких собі простих українців, що узяли до рук зброю та й пішли захищати свій народ та свою віру. при цьому із традиційного погляду на козаків виводиться думка, що козацтво самозародилося всередині українського народу, а польський уряд та феодали вимушені були його терпіти, але усіляко намагалися принизити. але давайте розберемося із тим, звідки взялися козаки, коли, і що вони собою являли більшу частину своєї історії» («українські козаки як лицарі-авантюристи», олександр бурлака).
текст читається дуже легко, рекомендую! колись запропоную своїм дітям замість шкільного курсу історії ранньої козацької доби!

наразі це все… можливо, згодом додам ще цікавих тематичних посилань сюди, щоби утворилася збірочка, подібна до старого допису про зомбі =)