7 речей, котрі зміняться, коли набуде чинності закон про поліцію

|

(переклад українською статті «7 вещей, которые изменятся с вступлением в силу закона о полиции» на bit.ua; посилання в тексті збережено)

сьомого листопада набуває чинності закон україни про національну поліцію. яких змін варто очікувати через це на українських дорогах і вулицях — далі в статті.

евакуатори і штрафи

в усіх містах україни з’являться евакуатори, котрі забиратимуть автівку за керування в нетверезому стані, стоянку на зупинці або в місцях, де є знаки заборони. власникам машини доведеться платити штраф, сплачувати за роботу евакуатора і стоянку на штрафмайданчику. щоби визволити свою автівку, знадобиться сплатити штраф 255–680 грн. виклик евакуатора у великих містах стане в 350–500 грн, разом із завантаженням — 800–1200 грн, залежно від автомобіля. нагадаємо, в деяких українських містах евакуатори з’явилися ще кілька місяців тому, одначе забирають автомобілі лише у виняткових випадках.

застосування спецзасобів

новий закон досить чітко описує правила застосування спецзасобів (кайданки, кийки, світло-шумові гранати, водомети тощо). наразі їх застосування більше регулюють постанови кабміну. новий закон забороняє бити кийками по голові, шиї, куприку, в пах і живіт. в ці ж місця не можна стріляти з травматичної зброї. для розгону незаконного мітингу (припинення масових заворушень) можна застосовувати сльозогінні гранати і кийки. а світло-шумові гранати (котрі застосовували під час євромайдану) за новим законом застосовувати так само заборонено. застосовувати водомети заборонено за температури нижче +10° за Цельсієм.

фіксація правопорушень

на дорогах знову з’явиться система автоматичної фіксації порушень правил дорожнього руху. водіям нараховуватимуть по 150 балів на рік. їх стане на 3 порушення — по 50 балів за кожне. після їх вичерпання порушникові виписуватимуть штраф постановою і без складання протоколу.

огляд автомобіля

поліція отримає можливість проводити поверхневий огляд автомобіля, котрий входить до категорії «превентивні заходи». для його здійснення поліцейський повинен мати достатні підстави, він повинен пояснити причини і назвати нормативно-правові акти, на підставі котрих діє.

база даних правопорушників

поліція зможе використовувати і формувати бази даних, котрі входять до єдиної інформаційної системи міністерства внутрішніх справ. якщо водія затримано за підозрою в здійсненні правопорушення, поліція може заносити туди не лише світлини і відбитки пальців, але й інші біометричні дані, наприклад, зразок днк, а також відео- і звукові записи.

база даних поліцейських

будь-який інформаційний запит поліцейського фіксуватиметься в спеціальному електронному архіві. там вказуватиметься прізвище, ім’я та по-батькові, номер спеціального жетона, вид одержаної інформації, час її надання й інші дані, котрі спростять процес ідентифікації поліцейського.

звіти про діяльність поліції

раз на рік керівник поліції та керівники територіальних установ зобов’язані надавати звіт про свою діяльність, з котрим кожен, хто забажає, зможе познайомитися на офіційних сайтах установ. окрім цього обласні, районні та міські ради можуть ухвалити рішення про недовіру до керівника поліції. трапитися це може не раніше, ніж за рік після призначення керівників на посади, і може стати причиною для їх звільнення.

автор: юліана охотнік.
джерело: bit.ua