сервер v2

| щоденник, комп'ютери, сервер

моєму домашньому серверу — півтора роки, якщо вважати день запуску першого сервісу (owncloud) за його «день народження». за весь час перезавантажувався двічі — раз через тривале відключення електрики (ups не витримав), другий раз вже не пригадаю навіщо. на сервері крутяться щоденник (jekyll, lighttpd), pi-hole та owncloud. мені, до речі, сподобався docker для запуску сервісів — трохи мороки на старті через брак документації, але далі зазвичай все просто працює без потреби «адмініструвати» сервер.

і все було би чудово, не треба було би нічого міняти, якби не owncloud — не лише я, але й родина звикли вивантажувати туди світлини й відео з телефонів, плюс звідти роздаються (привезені ще з україни) фільми, по dlna на телевізор… але файлове сховище досі залежить від одного-єдиного диска, без бекапів, і це рецепт маленької катастрофи. плюс хочеться більше місця на owncloud (хоча й ті 500 гб поки що зайняті лише на третину).

звідси два сценарії крутяться в голові: проапгрейдити цей старенький hp compaq dc5800, додавши другий диск для копіювання всього вмісту owncloud? або зібрати заміну на базі hp compaq 8100 elite, що впав мені до рук днями? теж старий мотлох, але intel core i5-650 замість pentium e5200 і ddr3 1333 ггц замість ddr2 800 ггц, плюс можна гратися з налаштуванням, не ламаючи того, що є зараз, і мігрувати, коли готовий.

проєкт

 • викинути оптичний дисковод, звільнивши місце для бекплейна на 6 дисків sata 2,5” (вже придбав для цього дешевий китайський olmaster c3804) для простого доступу до дисків;
 • забити бекплейн дешевими дисками;
 • вирішити щось із дублюванням чи резервним копіюванням: zfs? btrfs? чи просто ext4+mergefs+snapraid? чи навіть просто два розділи lvm в програмному raid0?;
 • спробувати nextcloud замість owncloud (бо розвинутіший набір аплетів, який майже може замінити google колись);
 • налаштувати автогасіння сервера від ups під час відключення електрики;
 • [ ] (опційно) налаштувати резервне копіювання до aws?
 • (опційно) спробувати підняти всі сервіси на «голому» debian (або proxmox’і) за допомогою лише ansible?

бекплейн olmaster c3804 на 6 дисків sata 2,5"

витрати

 • hp compaq 8100 elite (без дисків і лише з 2 гб пам’яті) = 0,00$
 • бекплейн olmaster c3804 (aliexpress) = 65,95$
 • адаптер pcie до sata x4 iocrest si-pex40064 (kijiji) = 30,00$
 • адаптер живлення sata до molex для бекплейна (amazon) = 10,34$
 • пам’ять 4×4 гб (amazon) = 105,75$
 • системний ssd 240 гб kingston a400 (amazon) = 45,95$
 • диски «зі сміттярки»
  • 2×500 гб seagate momentus thin 2,5” sata (kijiji) = 30,00$

вартість повна (з доставкою і податками) в канадійських доларах (cad).

зібрана «заготовка»

встановлення базової системи

на перший погляд, hp compaq 8100 elite — не така вже й старезна система, але примхлива: з першої спроби відмовилася завантажувати debian (9.9.0 netinst) та proxmox (6.1) з перевірених флешок, — але завантажила clonezilla (2.6.4.10), xcp-ng (8.1) та, зненацька, manjaro (kde 18.1.5 minimal).

manjaro завантажвся з live usb

я вже збирався трясти бубном, але наостанок спробував перезаписати debian 10 на флешку не так, як зазвичай (dd), а як книжка пише:

# cp debian-*-amd64-netinst.iso /dev/sdX && sync

хз, чому dd виявився недостатньо хороший для цієї материнки, але тут все «завелося», тож далі встановлюю debian як зазвичай. після налаштування статичного ip, sudo для користувача, сервера ssh — можна йти «курити» ansible, мабуть?

але тут я задумався: граючись із ansible, я гарантовано поламаю систему, і не раз. доведеться знову перевстановлювати руцями? було би значно простіше мати під сподом гіпервізор, і бекапити/відновлювати віртуальну машину з debian стільки разів, скільки треба, в тому числі й за допомогою того ж таки ansible. proxmox виглядає як найкращий варіант для домашнього використання, але оскільки з флешки він ніяк не хоче завантажуватися на цій машині, довелося зробити руцями.

proxmox поверх debian

аж от тепер можна йти «курити» ansible!

далі буде…