спроба реанімації пінгвіна на хромбоксі asus cn60

| щоденник, підказка, linux, chromebox

мав я собі класнючий хромбокс asus cn60, перепрошитий на mrchromebox (альтернатива штатному біосу), зі встановленим manjaro. ця малесенька нечутна машинка була підключена до телевізора і слугувала для перегляду всього, що відмовлявся програвати куций smart tv від lg.

передисторія цього комп’ютера:

зображення

але після переїзду на нове помешкання влітку, той хромбокс якийсь час лежав вимкнений, а коли в мене дійшли руки знову його підключити — відмовився завантажуватися: ані з диска, ані з флешки… ніяк. «падає» в консоль uefi interactive shell, і далі — дзуськи.

зображення

я ще не знаю, що з цим робити, тож допис поновлюватиметься мірою того, як я пробуватиму реанімувати пінгвіна.

важливо те, що ця «іграшка» вже працювала — свого часу я зміг завантажитися з «живої» флешки на usb, встановити систему (manjaro kde) і півроку користувався. тож проблема, швидше за все, може бути пов’язана з поновленням системи… скоріш за все — ядра та grub, після чого uefi не може знайти щось потрібне на звичному місці… але чому не вантажиться з флешки?

флешка?

будь-якім випадку, почну з флешки — по аналогії з обов’язковою перевіркою розетки, якщо щось не вмикається, лол. давно хотів спробувати manjaro gnome, тож час перезалити свіжий iso на один з моїх тоненьких пінгвіно-носіїв. для запису з-під windows (sic, я на робочому комп’ютері), команда manjaro рекомендує rufus.

зі «свіжоспеченої» флешки хромбокс завантажився нормально — вже добре. на жаль, я не бачу рідного ssd у виводі lsblk (див. зняток екрана).

зображення

перш ніж відкривати корпус, щоби посмикати m.2 (може, під час переїзду трішки відійшов контакт тощо?), відкриваю bios (перезавантаження, esc на екрані з диким зайцем) — гхм, перелік пристроїв у device manager… порожній?!

куди подівся диск?

на щастя, коробочка легко відкривається (гвинтики під гумовими ніжками), і ssd на місці: це adata m.2 2242 sp600ns34 на 128 гб, що я його був придбав на kijiji за 20$. витяг, продув, перевстромив — результат нульовий: система так само не бачить накопичувача після завантаження.

зображення

для накопичувачів, asus cn60 має роз’єм m.2 з ключем m, щодо якого повно плутанини в тенетах. офіційний вебсайт asus нічого не каже про сам інтерфейс, а лише дає невичерпну інформацію про штатний ssd: 16 gb m.2 (ngff) (nvme) — ngff є просто синонімом (стара назва) m.2, а nvme натякає, що роз’єм підтримує pcie. те, що мені наче вдавалося встановити систему на sp600ns34 (котрий sata) — означає, що і sata підтримується? хз, і я вже починаю сумніватися у власних спогадах, що полюбе є поганою признакою =)

додаткова проблема в тім, що місця в корпусі вистачає лише для m.2 довжиною 42 мм — інакше я б міг спробувати терабайтний nvme 80 мм, що валяється десь у мене, щоби виключити (або підтвердити) можливість проблеми з материнкою чи роз’ємом.

тож доведеться шукати якийсь недорогий m.2 2242 nvme, або чекати, що з’явиться на kijij. а тим часом можна спробувати встановити систему на повільний, але малесенький sandisk cruzer fit — в мене лежать декілька без діла?

далі буде…