kernel panic: manjaro не завантажується

| щоденник, комп'ютери, linux, підказка

після ранкового випробування нового mavic mini відкрив ноутбук, щоби встановити kdenlive… ймовірно, мій manjaro намагався при цьому принагідно поновити ядерце, бо попросився перезавантажитися… і не зміг:

initramfs unpacking failed: invalid magic at start of compressed archive
kernel panic - not syncing: vfs: unable to mount root fs on unknown-block
...

зображення: помилка завантаження manjaro після поновлення

що робити? спробуємо поремонтувати.

 1. завантажуємося з liveusb ― тут скористаюся нагодою й порекламую ventoy: оце лише нещодавно відкрив для себе, і не розумію, як раніше без цього інструмента жив;

 2. ідентифікуємо кореневий розділ лептопа (використовуючи тип та розмір файлової системи, і модель накопичувача за підказки):
  lsblk -o +FSTYPE,MODEL,UUID
  
 3. монтуємо кореневий розділ лептопа (в моєму випадку /dev/sda3) до тимчасової теми середовища liveusb (/mnt/laptop_root/):
  sudo mkdir /mnt/laptop_root
  sudo mount /dev/sda3 /mnt/laptop_root
  ls -l /mnt/laptop_root   # перевірка
  
 4. тимчасово призначаємо /mnt/laptop_root коренем для подальшого ремонту (команда manjaro-chroot специфічна для manjaro):
  manjaro-chroot -a /mnt/laptop_root
  
 5. перестворюємо образ завантаження initcpio (швидше за все, проблема під час поновлення виникла десь тут):
  mkinitcpio -P
  
 6. виходимо з chroot і пробуємо перезавантажитися нормально (poweroff замість reboot, щоби не вгадувати мить, коли треба висмикнути флешку liveusb):
  exit
  poweroff
  

результат: дзуськи, та сама помилка! чому? гуглимо, і здогадуємося, що з нещодавнім поновленням змінився дефолтний метод стиснення образу initcpio (з gzip на zstd), через що загрузчик не може прочитати образ. повторюємо всю процедуру, але безпосередньо перед mkinitcpio -P (крок 5) розкоментовуємо один рядок у файлі /etc/mkinitcpio.conf, щоби явно вказати необхідний метод:

vi /etc/mkinitcpio.conf
# ---- >8 ----
COMPRESSION="gzip"
# ---- 8< ----

цього разу після перестворення образу система перезавантажується нормально.